ГЕРБ би Атака по кметове агенти, БСП и ДПС първенци
Над 430 кандидати за кметове в местните избори на 28 октомври са били сътрудници на бившата Държавна сигурност.
Комисията по досиетата публикува доклада с резултатите от проверката на всички претенденти за градоначалници.
Най-много кандидат-кметове с данни за агентурно минало са издигнати от БСП - 77, и ДПС - 60. ГЕРБ има 39, а "Атака" - 27. СДС има 6 самостоятелни кандидата и още 6 в коалиции.
Издигнатите от ДПС, които фигурират в списъка на комисията, са предимно кандидати за селски кметове и за градоначалници на малки общини.
Сред огласените имена са тези на кандидата за втори кметски мандат на Разград Денчо Бояджиев, който на тези избори е издигнат от инициативен комитет. Бояджиев е бил съдържател на явочна квартира.
Кандидатът на БСП за кмет на София Бриго Аспарухов е посочен и в този доклад на комисията по досиетата, след като беше обявен и при проверката на всички депутати от началото на прехода. Аспарухов, който оглавяваше Националната разузнавателна служба, е бил щатен служител на Първо Главно управление на ДС. 10 са кандидатите за кмет на София и районните кметове, сътрудничили на бившата ДС.
За Ваньо Танов – кандидат на ГЕРБ за кмет на Русе, има данни, че е регистриран като агент през 1978 г. в ОУ на МВР-Русе, шесто отделение и е снет от оперативен отчет през 1982 г. Танов е бивш директор на полицията в Русе, а после на ГДБОП.
Кандидатът на „Движение за единение на нацията” за кмет на Варна Павлин Павлов също фигурира с данни за принадлежност. В списъка за сътрудничество на бившата ДС е и досегашния кмет на Гърмен и кандидат за нов мандат Ахмед Башев.
Агентурно минало, според данните на комисията, е имал и един от кандидатите за кмет на София - Радко Ханджиев. Той е издигнат от Коалиция „Единен национален фронт”. Той е бил служител на 6-то управление на ДС.
В доклада на комисията фигурира и кандидат-кмета на БСП за Момчилград Сашка Тръпкова. Тя държала явочна квартира. Кандидатът на социалистите за кмет на Несебър Георги Петрохански, е също в списъка.
Кандидат-кметът на ДПС за Смолян Петър Фиданов също е с данни за агентурно минало.
Свилен Русинов, който е кандидат на ДПС за кмет на село Градежница, община Тетевен, е също с данни за сътрудничество на бившите служби. Русино, който е вицесветовен шампион по бокс, беше кандидат на ДПС за кмет на Тетевен през 2003 г.
Кандидатите на "Атака" за кметове на Видин, Пирдоп и Каварна – Венцислав Димитров, Веселин Иванов и Георги Алексиев, също са сътрудничели на бившата ДС.
Очаква се проверката на кандидатите за общински съветници да бъде огласена след изборите.
178
0
asdf
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
Добави коментар