За 2014 година единствената промяна, свързана с акцизните стоки, е въвеждането на нов бандерол за тютюневите изделия и за алкохолните напитки. Не се предвижда повишаване на акциза както за алкохола, така и за цигарите. Това съобщи заместник-министърът на финансите Людмила Петкова, предаде репортер на БГНЕС.
По европейска директива България до 2018 година трябва да достигне минималните нива на облагане за тютюневите изделия за Европейския съюз, предвижда се поетапно въвеждане на акциза, но това ще стане от 2015 година, обясни Петкова. Все още не е коментирано какви да бъдат стъпките за повишаване, но отново бе категорична, че от догодина акцизите няма да са по-високи. На въпрос дали ще се скочат цените на цигарите от догодина, зам.-министърът обясни, че ако това се случи причината няма да е акцизът.
Зам.–министърът каза това след съвместно заседание на комисията по бюджетна политика и комисията по осигурителни отношения към НСТС. На нея са разгледани промените в Данъчно – осигурителния процесуален кодекс (ДОПК). Той включва две промени – едните свързани с единната сметка, а промените в Закона за ДДС, които са включени в този ЗИД на ДОПК се отнасят до въвеждане на обратно начисляване на ДДС за зърнени и технически култури. "Постигна се съгласие по предложените текстове, но предложи на Тристранния съвет да бъде разгледана по принцип темата за единната сметка за плащане данъци и осигурителни вноски", каза зам. – министърът. Тя посочи, че бизнесът искат да се отвори дебат за единната сметка за това дали може да се предостави възможност на данъчно–задължените лица да имат право на избор дали да плащат данъци и осигуровки и дали да имат две сметки – едната за плащане на данъци, другата за осигуровки. "Което по принцип, ако се раздели на две сметки – вече не говорим за единна сметка", обясни зам.- министърът. Това, което МФ предлага в момента в ДОПК е усъвършенстване на единната сметка, като се дава възможност на лицата първо да се погасят всички главници и след това да се погасяват лихвите. "Тоест при запазване на единната сметка. Участниците в двете комисии искат да се отвори дебат по принцип за единната сметка – дали да остане в този вид или да има някакви промени свързани с нея. Говорим за по–радикални промени", посочи Людмила Петкова. Тепърва предстоят дебати.
Зам. – финансовият министър посочи, че за единната сметка възникват два вида проблеми. Първата група е свързана с тези, които нямат възможност да плащат всичките си задължения за данъци и осигуровки, т.е. тези, които са във временно финансово затруднение. Втората група е свързана с неподадени осигурителни декларации от лицата. "Тоест има вноски за осигуровките, декларациите не са подадени и съответно тези вноски седят като надвнесени, тъй като не могат да бъдат обвързани със задължението по декларацията. В момента НАП са предприели действия да уведомят всички лица, които не са подали справки - декларации в НАП да бъдат подадени, за да могат да бъдат обвързани задълженията с плащанията. Защото се получава се получават вноски, които по единната сметка стоят като надвнесени или отиват за погасяване на други задължения, защото не са подадени самите декларации", обясни тя. Това са декларациите, с които се декларират и здравно осигуряване и за осигурителни вноски. Има подадени декларации пък с грешни данни, кодове. В момента се прави цялостен анализ и проверка на декларациите дали са точни и съответно – вноските, които са направени. Зам. – министърът призна, че проблемът е разпространен.
Нов механизъм за обратно начисляване на ДДС при търговията със зърнени и технически култури се очаква да влезе в сила от началото на октомври посочи отново зам. – министърът. Тя посочи, че това е механизъм, който не допуска източване на ДДС от бюджета и МФ са оценили в зависимост от това кога влезе примерно октомври или ноември ефект около 200 млн. лв. Търговците на тези култури са искали към списъка да се включи и ориз. Зърнопроизводителите са искали да се намали процента, т.е. да бъде 50+1 процента, които могат да ползват 30 – дневен срок за възстановяване на ДДС. "При тях , когато са на режим обратно начисляване на ДДС ще излизат всеки месец на възстановяване на ДДС и за тях предвиждаме същия режим какъвто е при износителите – до 30 дни да се възстановява ДДС след подаване на справката декларация", обясни зам. – финансовият министър.
БГНЕС
Коментари
Анонимен
Ужаст!!!! Сега протестиращите пак ще се надигнат!!! Как така няма да има увеличение? Върнете предишните, те ще увеличат акциза, за да събират повече пари за здраве!!!