По отношение на осигуряване на допълнителни места за бежанци МС има решение за 350 места. Това заяви министърът на вътрешните работи Цветлин Йовчев на пресконференция след заседанието на МС, предаде репортер на БГНЕС.

"Това ще позволи да решим първоначално проблема с прехвърляне на капацитета за настаняване. Продължаваме активно да работим по търсенето на такива места. Подготовката и въвеждането в експлоатация на тези места ще изисква сравнително малко средства. Ще успеем да се справим и да се вместим в отпуснатите вече средства с решение на МС на Държавна агенция по бежанците", заяви министър Йовчев.

Той допълни, че министерството на здравеопазването е направило разчети и са осигурени лекарства за оказване на първа медицинска помощ на бежанците. "Изготвени са списъци и започва имунизацията на служителите, които първи ще бъдат в контакт с тези бежанци. Създадена е организация и в момента имаме дежурства на лекари, които ще извършат първоначален преглед на пристигащите в страната ни нелегални имигранти, преди да бъдат транспортирани в местата за настаняване. По този начин ще намалим рисковете от възникване на епидемии и други здравословни проблеми", отбеляза Йовчев. ВМА има готовност да изпрати допълнителни екипи от лекари, които ще подсигурят медицинското обслужване на бежанците. Изготвен е списъкът с необходимите лекарства и те вече са осигурени от МЗ, допълни министърът. Той каза още, че са създадени са планове за действие на двата щаба в Хасково и Елхово при значително увеличаване на потока от чужди граждани. "Имаме готовност да осигурим приема и обработването на значително по-голям брой хора", увери министър Йовчев. Осигурени са още две места за настаняване на бежанците, в едното от които настаняването може да започне веднага, каза още вътрешният министър.

"Тактическият щаб в град Елхово има за основна цел да осъществи засилено наблюдение на държавната граница и втора цел да предприеме първите необходими стъпки за минимизиране на рисковете от пристигането на българска територия на бежанци от района на Близкия Изток. Тактическият щаб в Хасково има за основна цел да осигури настаняването и необходимите условия за бежанците, които пристигат на българска територия, и да продължи с мерките за гарантиране намаляването на рисковете и заплахите от пребиваването им на наша територия", обясни министър Йовчев. Той заяви, че в момента се прави актуализиране на националния план за противодействие на тероризма, което ще завърши до 13 септември. "Имаме и актуализирани планове за защита на задграничните представителства в Сирия. Създадена е организация при необходимост и при ескалация на напрежението в този регион за евакуиране на българските граждани от Сирия, Ливан и съседните страни. На първо място са актуализирани списъците на пребиваващите в региона. В Сирия има около 200 български граждани, само 20 от тях са регистрирани в посолството. В Ливан са около 380. Сключени са предварителни договори за блокиране на места за евакуиране на българските граждани с кораб по маршрута Бейрут-Ларнака. Има осъществена комуникация и редовна връзка с посолствата в Гърция, Кипър, Бейрут за договаряне на квота за евакуация. Планира се при ескалация на напрежението да започне евакуацията на членовете на семействата на българските дипломати в тези посолства", посочи Йовчев.

Той заяви, че през последното денонощие през границата се преминали нелегално 51 души, от които 27 са от Сирия. Към момента бежанците в България са над 3600, от които над 1400 са сирийци, уточни Йовчев. Той очаква до края на годината общият брой на бежанците до края на годината да достигне между 6000 и 10 000 бежанци. Вътрешният министър заяви, че за тези хора се търсят сгради, в които да бъдат настанени, но има план, ако броят на бежанците нарасне на повече от 500 души на ден, да бъде направен палатков лагер.

Създадени са критерии за анализ на риска за отсяване на хора, които могат да изповядват радикален ислям или да принадлежат към терористични организации. "Към момента нямаме съществена промяна на криминогенната обстановка, но Главна дирекция Национална полиция е разработила мерки, ако започне такава промяна в съответните места за настаняване да бъдат предислоцирани допълнителни сили и да бъде променена организацията на работата, за да се минимизира и този риск", посочи Йовчев.

Той заяви, че затварянето на границата с Турция е изключително крайна мярка. "Не мисля, че към момента ситуацията налага да се обмисля такъв вариант. Но ние имаме необходимите разчети и можем да го осъществим. В момента такъв вариант обаче не стои пред правителството", каза министърът.

Той припомни, че на срещите си в понеделник в еврокомисарите Сесилия Малстрьом и Кристалина Георгиева е постигнал договореност страната ни да получи техническа помощ по линия на организацията към ЕС, която подпомага настаняването на бежанци. Помощта е свързана с експерти, които на българска територия ще помогнат на българските власти да организират правилно процесите. "Това ще бъде много полезно, защото нямаме достатъчно богат опит в тази посока като държава. Никога не сме посрещали в последните 90 години такива големи групи от хора", заяви Йовчев. Еврокомисар Малстрьом го е уверила, че ще бъдат потърсени възможности за допълнителна помощ по линия на ФРОНТЕКС с експерти, които да присъстват на българска територия и с допълнителни технически средства. "Това ще бъде крайно необходимо, ако потокът от бежанци продължава да се увеличава", заяви министър Йовчев. Търсят се възможности и за непосредствена финансова помощ, която да бъде отпусната на България. "Възможно е да получим и пряка финансова помощ, за да можем да решим част от проблемите, които стоят пред нашата страна. Ако получим такава помощ, тя няма да е голяма, тъй като към момента все още не може да се оцени, че кризата в България е прекалено тежка и бюджетът на ЕК е изчерпан", заяви Йовчев. /БГНЕС