Регионалното бюро на ЮНЕСКО във Венеция изпрати писмо, в което поиска да бъдат покрити етикетите, включително и на английски език, отнасящи се за Гоце Делчев и Знамето на Крушевската република, на пътуващата изложба "Идентичност и памет на Балканите през XIX век", съобщиха от Министерство на културата.
Реакцията на ЮНЕСКО, организатор на изложбата, идва ден след острото несъгласие от българска страна, изразено от министъра на културата д-р Петър Стоянович и директора на Националния исторически музей (НИМ) ст.н.с. д-р Божидар Димитров за текстовете под експонатите.
Писмото, подписано от новия ръководител на Регионалното бюро на ЮНЕСКО във Венеция Йоланда Вале, е до националните комисии на ЮНЕСКО в Сърбия, България и, както е написано в текста, Бивша Югославска Република Македония. Спира се и продажбата на каталога на изложбата. В писмото се предлага да бъдат взети предвид текстовете на проф. Мария Тодорова, научен консултант на изложбата, в които Гоце Делчев е представен така, както настояват историците от НИМ – като ръководител на Български Македоно-одрински революционни комитети.
"Удовлетворени сме, че се постигна разумно решение по опита за фалшифициране на българската история. Радвам се, че навременната и безкомпромисна реакция на Министерство на културата, съвместно с НИМ, защити националния интерес. Държа да подчертая, че българското правителство ще продължава да търси пътя на диалога и разбирателството, без да става жертва на компромиси с националната ни история", заяви Петър Стоянович.
Директорът на НИМ ст.н.с. д-р Божидар Димитров определи нареждането на регионалното бюро на ЮНЕСКО като успех на българското Министерство на културата, което решително се обяви против двете фалшификации на българската история. /БГНЕС
Коментари
Добави коментар