Наболелите за нацията проблеми могат да се решат само тогава, когато бъдат ясно посочени, когато не ги замитаме, и тогава, когато говорим открито пред обществото.
Това заяви президентът Росен Плевнелиев при откриването в София на инициирания от него дебат за пазарната икономика, в който се включиха 230 граждани.
Като източници, от които се обогатява олигархията в България, президентът посочи държавните пари - къде седят и кой ги управлява; обществените поръчки - как се управляват; приватизацията - къде отиват държавните активи; сивия сектор - кой го контролира, има ли контрабанда, източва ли се ДДС, какви механизми има за защита.
По пътя на тези четири много ясни източника и на тяхното ограничаване, можем по един много ефективен начин да направим една по-добра икономика в България, заяви Плевнелиев.
Днес в България като че ли имаме два различни свята, две различни Българии, но една е нашата България, каза президентът, който добави, че това е прозвучало и при дебата с Вивиан Рединг.
Едната България - на тези предприемачи, които нямат нужда от държавните пари, а имат устойчиви бизнес модели, и другата България - на тези, които имат нужда от връзкарството, за да могат да успяват в бизнеса.
Едната България - на тези, които вярват в нашата европейска ориентация и в нейното достойно място в ЕС, и на другите - които наричат европейските компании "колонизатори".
Едната България - на тези, които с технологиите и моженето в 21-ви век гледат напред към тези пазарни сегменти, в които можем да успяваме, към тези индустрии, в които можем да бъдем най-добрите или едни от най-добрите в Европа, и една друга България, в която все още откриваме паметници на Тодор Живков и, за съжаление, гледаме по-скоро назад, отколкото напред, каза Росен Плевнелиев.
Той отчете, че има различни мнения и позиции и е още по-важно всеки да бъде чут.
По думите му първата протестна вълна в България през февруари, втората - през юни, както и дебатът с Вивиан Рединг, посочиха едни и същи ясни проблеми пред обществото и институциите за решаване.
Гражданите казаха ясно - корупция, мафия, монополи, олигарси, зависими медии, недостатъчно ефективна система на правораздаване и недостатъчно справедлива държава.
Слушах внимателно и обобщих трите големи теми, които ще бъдат и големите въпроси, по които искаме да дебатираме, каза президентът. Основното, което си поставяме днес като задача, е да бъде чут всеки един от вас, каза Плевнелиев.
Той добави, че задачата не е само всеки да бъде чут и да се насочи идеята му към подходящата институция, но и ако може да бъдат не само чути мнения, но и да бъдат посочени решения.
Защото съм президент на нация, която вече пробва достатъчно от месиянството и от големите обещания - хората в България вече не вярват на прекалената креативност на един или друг политик, те не вярват, че той, заради "сините си очи" или заради хубавите си приказки, ще реши проблемите на нацията, още повече в сферата на икономиката.
В икономиката не е толкова важно кой управлява - дали ляв или десен, дали син или червен, но е много важно какво ще свърши, коментира президентът.
Като президент вярвам във "верните и грешни проекти, в правилните и неправилните действия, в реформата или съответно в липсата на реформа".
В икономиката нямаме нужда от експерименти, а от правилните стъпки в правилната посока. Вярвам в правилните стъпки в правилната посока, но коя ще бъде тя - тази, по която постигнем консенсус, посочи Плевнелиев.
Предстои също така да търсим допирните точки между различните политически сили в интерес на икономиката и на развитието на българските региони и на българската нация, това отново означава търсене на консенсус, каза Плевнелиев.
Борбата с монополите е много важна. Гражданите показаха, че искат да избират сами доставчиците на ток, каза президентът по време на дискусията, предаде Агенция "Фокус".
"За съжаление, енергийният регулатор се посочва и назначава от правителството. Не аз не съм човекът, който ще управлява тези процеси, но ви обещавам да не ги забравя", каза Росен Плевнелиев.
"ДКЕВР трябва да е надпартиен и независим регулатор. Аз съм за тази промяна и се надявам това да стане факт", заяви още Плевнелиев. Относно цената на ток, президентът Росен Плевнелиев каза, че няма нищо против да пада, но не тя да пада с административни команди, а това да се случва, защото има конкуренция.
"Нацията няма да спечели нищо от построяването на АЕЦ „Белене”. Аз съм против това", каза Плевнелиев. Той заяви, че има олигархия в енергетиката и посочи, че от санирането на панелите ще спечелят всички граждани и това е нещо, в което да инвестира държавата. Необходими са около един милиард евро за това. Когато инвестираме един милиард, ние ще икономисаме енергията на АЕЦ "Белене". Надявам се да продължи реформата в енергетиката", добави президентът.
Трябва да имаме широко обществено съгласие за обществения ресурс и за това как ще се използва. Трябва да определим, кое ще е приоритет.
Опасявам се, че пенсионната реформа и реформата в образованието се бави много, смята президентът. "Защо трябва да спираме и да замразяваме пенсионната реформа. Нациите правят реформи мислейки много дълго напред. Реформите се случват отново когато има участие на гражданите. Гражданите в България имат право да знаят и те са тези, които задават посоката. Надявам се всички политици да се съобразят", допълни Плевнелиев.
"В икономиката трябва да има последователност. Не може без последователност. Трябва ни национална програма за развитие и приоритети за следващите години. В Китай вече имат над 50 посоки. Длъжни сме да ги имаме и да ги развиваме независимо кой е на власт, иначе се въртим в кръг", каза Плевнелиев.
"Българите подават ръка на политическите партии за промяна. Днес протестиращите, както и тези, които протестираха февруари, следят колегите в чужбина. Българското общество иска прозрачност", каза още Плевнелиев.
Относно енергийните монополи той посочи, че благодарение на служебното правителство над 200 договора с енергийните монополи са вече на показ. На отговор на въпроса дали ще сезира Конституционния съд за грешките в текстове от закони, президентът посочи, че ако има противоконституционни текстове, ще реагира.
БТА, Агенция "Фокус"
Коментари
гражданин
Ние му искаме оставката,а се прави че незнае,не знае кои са олигарсите,ами да си ходи,няма незаменими.
Огнян Ясенов
Помака от Гоце Делчев с недохранена физиономия с какъв акъл седнал да менторства ? Ми то той най- безочливия олигарх. Хората му показаха и сметките в офшорни зони , и укритите данъци , и обръчите от фирми, че и за втората му жена дето не смее да се покаже до него от срам разбрахме