В понеделник Иран поема най-сетне контрола върху ядрената си централа за мирни цели в Бушер. Проектът беше стартиран преди 35 г. от Германия и приключен от Русия.

Шефът на атомната агенция на Иран Али Ахбар Салехи потвърди късно в неделя, че в понеделник Русия ще предаде на Техеран 1000-мегаватовия реактор. Той изразил надеждата на страната си скоро да започне изграждането на втора подобна АЕЦ след приключване на преговорите с руските партньори:"Преговорите продължават и се развиват добре. Работата ще започне скоро".

Изграждането на енергийната мощност в Бушер започна през 70-те години на миналия век с помощта на германския гигант Сименс. Но немците се оттеглиха от него след ислямската революция през 1979 г. Работата беше блокирана и от ирано-иракската война /1980-1988 г./. През 1994 г. Москва се съгласи да поеме строежа на централата, която по предварителни планове трябваше да бъде пусната в експлоатация през 1999 г. Русия се съгласи да доставя ядрено гориво за централата в продължение на 10 г., но да получава обратно отработените ураниеви пръти поради притесненията на Запада, че Техеран прикрива ядрени оръжейни амбиции зад фасадата на програма за мирен атом. Бушер беше завършен през 2010 г., но започна да функционира през 2011 г. поради ред технически проблеми. Ирански представители обвиняват Русия в умишлено забавяне на пуска поради натиск от страна на САЩ.

Иран е заявил амбициите си да произвежда 20 000 мегавата електроенергия от ядрен мощности, което означава изграждането на 20 реактора по 1000 мегавата. /АФП