"Сега има нужда от голямо реформаторско усилие, особено в секторите, които очевидно са уязвими от влиянието на олигарси. Най-важната промяна е реформа на правосъдието и на администрацията, за да се създадат по правилен начин независими надзорни органи и безпартийна бюрокрация. Това ще сложи край на неефективността на антимонополните институции, които да прилагат законите за борба с монопола и да ограничат хватката на Пеевски над обширна част от медиите."

Това се казва в статията "Скъсването с Пеевски" на британското списание "Икономист", публикувана в блог секцията Eastern approaches, посветена на бившите комунистически държави. Авторът, представен единствено като V.v.B. от София, обяснява на читателите, че "Пеевски контролира 6 от 12-те всекидневника с най-голям тираж, разпространението на преса и телевизионни канали.

"След десетилетия на партийно влияние няма да е лесно трансформирането на агенции и правосъдие в независими институции. Трябва да има публично изслушване на кандидати, консенсус между партиите относно назначенията по високите етажи в ключовите агенции, участие на неправителствените организации и структурите на гражданското общество и дори на ЕС в процеса на издигане на кандидатури и проверка на кандидатите (за връзки с организираната престъпност, корупция, конфликт на интереси и т.н.). Включването на Европейсикя съюз трябва да е временно,

докато Брюксел си върне доверието, че България е демокрация, отговаряща на стандартите на ЕС

В статията се припомнят предупрежденията на посланиците на Германия и Франция, че олигархичният модел е несъвместим с членството на България в ЕС. "Те подчертаха и нуждата да се назначават неопетнени и некорумпирани кандидати на високите публични постове с прозрачен процес на номинирането им, както и изтъкнаха важността на медийния плурализъм."

Авторът припомня, че засега Брюксел не е предприемал спрямо България нищо, подобно на критиките и дебатите за случващото се с демокрацията в Унгария, както и че тревогите в ЕС са повече за корупцията, отколкото за върховенството на закона.

"Министри твърдят, че протестите ще направят управлението им по-добро, защото всички партии са си взели поука. Но те

трябва да направят реални усилия за прекратяване на контрола на олигарсите над политиката

Иначе протестите ще продължат и може да не останат само мирни, а ЕС да обмисли санкции. България не иска да е първата страна от съюза, на която са замразили правата да гласува като пълноправен член на ЕС, за постоянно са й спрели еврофондовете или да стане европейски шампион по продължителност на всекидневните улични протести."

Дневник