45,5 % от анкетирани пациенти признават, че нямат средства да пътуват до лечебно заведение, нямат и пари да платят таксите там, съобщи д-р Румяна Тодорова, управител на НЗОК, предаде репортер на БГНЕС.

За първото тримесечие са проверени са 12 каси, където процентът на неусвояване на направленията е значителен. Анкетирани са и 720 пациенти, които не са усвоили дадените им през първото тримесечие направления. Данните от анкетата показват, че 45,5 % от хората нямат средства да пътуват до лечебното заведение, за да получат специализирана помощ, обясни управителят на касата. 13,5 % споделят, че нямат близък, който да ги придружи, а 6,5 % се грижат за друг болен член на семейството, някои от хората не са използвали направленията, тъй като са им прекъснати здравно осигурителните права, а част от тях са се консултирали със специалист неработещ с касата.

Д-р Тодорова е поискала и справка през първите месеца на годината колко пациенти са приемали по няколко пъти в лечебно заведение. Пациентите с диабет се приемат многократно по различните усложненията на болестта им, коментира управителят на касата и постави въпроса за отговорността на всеки един от пациентите с диабет за следенето на нивото на кръвната им захар за използването на глюкомерите и тест лентите към тях.

Подуправителят на касата д-р Димчо Генев изнесе конкретните данни за пациентите, приемани многократно в болнични заведения. Има болни, които за 6 месеца са влизали 13 или 12 пъти в болница. 12 233 пациенти са влизали 4 пъти в болница, 5 пъти са приемани 4226 души, 6 пъти са приемани 1438 пациенти, а 7 пъти в лечебно заведение са лежали 495 души. Ако се съберат само тези пациенти, излиза, че 18 600 души са влизали 84 000 пъти в болница. Оказва се, че има пациент, който по едно и също време е лежал в различни болници по различни клинични пътеки. Няма контрол в реално време по различни пътеки, коментира д-р Генев. Има много недофинансирани клинични пътеки и те се виждат от това какви частни болници не се разкриват, каза още той.

Преди това д-р Тодорова съобщи, че реалният недостиг в болничната помощ, който се очертава до края на година, е около 130 милиона лева, толкова няма да стигнат на НЗОК за болнична помощ.

Д-р Тодорова представи данните за изпълнението на бюджета на касата до края на септември и прогнозите до края на годината. "Тенденциите продължават и се задълбочават. Картината е доста по-тревожна. В болничната помощ дефицитът се очертава над 375 милиона лева. От тях 55,8 милиона лева е недостигът за лекарствена терапия при злокачествени заболявания", съобщи д-р Тодорова.

Тя припомни, че резервът на касата от 269 милиона лева вече беше отблокиран и той ще бъде използван до края на годината. От тези пари вече са платени 23 милиона, от тях 8 милиона лева са отишли за плащания по клинични пътеки, 15 милиона лева – за онкопрепарати. Така на практика от дефицита остават 246 милиона лева и реалният дефицит в болничната помощ, който се очаква до края на годината е около 130 милиона лева.

На Надзорния съвет на касата ще бъде предложени да вземе решение 13 милиона лева от административните разходи да бъдат използвани за покриване на част от преразхода в извънболничната медицинска помощ. Поради това обстоятелство няма да бъдат реализирани няколко проекта, заложени в инвестиционната програма на НЗОК. Сред тях са изграждане на ИТ структура за отдалечен център за работа при бедствия и аварии, електронна рецепта, електронна фактура, обновяване на телефонните централи на НЗОК и РЗОК. Спрян е и търг за закупуване на 17 броя нови автомобили за нуждите на касата./БГНЕС