Турският премиер Реджеп Ердоган оповести серия от отдавна чакани реформи, включително засилващи правата на кюрдското малцинство, в момент, когато в Турция тече мирен процес между Анкара и кюрдите от Кюрдската работническа партия /ПКК/.
Една от реформите, които премиерът обяви пред представители на медиите, е "преподаването в турските частни училища на чужди езици и диалекти", включително кюрдският, който досега беше забранен. Ердоган съобщи още, че неговото правителство ще отмени разпореждането, съгласно което на държавните служителки се забранява да носят ислямската забрадка на работното си място. "Ние вдигаме тази забрана в държавните институции", подчерта той.
Премиерът съобщи още, че някои кюрдски населени места, които да били преименувани през 80-те години на миналия век след военния преврат, могат да възстановят кюрдските си имена. Серията от реформи, назована "демократичен пакет", е насочена към засилване на правата на малцинствата изобщо, а не само на кюрдското /роми, алевити и др./.
Тези реформи обаче са далеч от исканията на кюрдите, наброяващи 15 милиона в 75-милионна Турция. Това малцинство настоява кюрдският език да се изучава в държавните училища, което е очевиден намек тяхната етническа самоличност да бъде призната в конституцията. Още преди оповестяването на реформите на Ердоган кюрдите ги отхвърлиха като "недостатъчни". /АФП
Коментари
Добави коментар