Неадекватната държавна политика в сферата на здравеопазването, въвеждането на двойно по-висока държавна такса за депониране на отпадъци и мудното възстановяване на средства по европроекти са основните проблеми, които срещат общините в Шуменско.

Това стана ясно днес по време на Деня на диалога между законодателната и местна власт, организиран от НСОРБ на тема “За конкретни и реални промени в условията за развитие на общините”. В дискусията взеха участие кметовете на общините Шумен, Велики Преслав, Нови пазар, Смядово и Никола Козлево, областният управител и народният представител Иван Иванов.

Конкретните проблеми бяха очертани от кметовете на Велики Преслав Александър Горчев и на Нови пазар Румен Панайотов. Горчев настоя да се уеднаквят критериите, по които държавните органи проверяват общините, да се прецизира системата за финансови корекции по европроектите, както и да се увеличат държавните пари за заплати на общинските чиновници, които не били пипани от 2009-та. „Въвежда се убийствена такса за депониране на отпадъци. Беше 3, 9, 15 лева, а от догодина 35 лева за тон. Това означава да вдигнем двойно промила, а това е абсолютно неприемливо“, каза Румен Панайотов.

Кметът на Шумен Красимир Костов пък изчете официалното становище на НСОРБ по ред проблемни теми, както и настояванията на общините да могат да обжалват актове, ограничаващи сферата на местното самоуправление, да внасят в съответните съдилища жалби срещу откази, действия и бездействия на органи на изпълнителната власт, с които се нарушават правилата и принципите на местното самоуправление, както и да искат от Главния прокурор на страната да внася в Конституционния съд искане за установяване на противоконституционност на закон или на друг акт на Народното събрание.

От НСОРБ настояват да се преустанови и отнемането на собствените приходи на общините за прилагане на национални политики. Според Сдружението "ножицата" между прехвърляните на общините отговорности и наличните ресурси непрекъснато се разтваря, а причината е, че министерствата прехвърлят на общините свои отговорности, които те не желаят да изпълняват.
Местната власт отчита като негативна практика и изключването на общините от процеса на консултиране по законови изменения. Общините негодуват, че промени в ключови закони като например Закона за местните данъци и такси и Закона за устройство на територията се обсъждат и приемат, без изобщо да бъде поискано становище от местната власт.

„Напълно ви подкрепям във всичко, което казахте“, заяви депутатът Иван Иванов и обеща да бъде посредник между местните и държавните власти.

Резултатите от дискусията, която едновременно се провежда в цялата страна по еднакъв дневен ред ще бъдат обобщени от НСОРБ и ще залегнат в програмата на Сдружението за следващата година.

ШУМ.БГ