Две дискусии проведе Областният информационен център в Шумен във връзка с новия програмен период - първата бе с бизнеса, а втората с кметове на общини, представители на местна и държавна администрации, неправителствени организации (НПО), образователни центрове и училища.
Дискусиите са в рамките на инициативата "Заедно ЗА бенефициентите - Научени уроци" и се провеждат в 28-те информационни центъра за популяризиране на Кохезионната политика на ЕС като целта е с конкретни препоръки да се опростят правилата за кандидатстване и изпълнение на европейски проекти.
През новия програмен период, размерът на авансовите плащания да се увеличи до 50% за общини, до 65% за бизнеса и до 80% за неправителствени организации, поискаха изпълнители на договори по оперативните програми. Това е само едно от предложенията, около което се обединиха участниците в двете кръгли маси.
От бизнеса предлагат за подобряване на комуникацията с УД на ОП периодични срещи с експертите от УО и разкриване на секции „въпроси и отговори“ в интернет-страниците на ОП, а общините и неправителствените организации настояват да поддържат непрекъсната връзка с определени от УО на ОП координатори, които да са в помощ на изпълнителите от началото до края на договорите.
Като проблеми участниците в дискусиите определиха още липсата на оборотни средства при изпълнение на договорите по ОП и предложиха да се създаде фонд за безлихвени или нисколихвени заеми в помощ на бенефициенти от НПО, училища и читалища. Като критични зони бяха посочени трудностите при отчитането, сложните процедури на съгласуване и трудните процедури за избор на изпълнител.
Конкретните препоръки от областните центрове ще бъдат обобщени и представени на Управляващите органи (УО) на оперативните програми (ОП) през ноември от вицепремиера Зинаида Златанова.
ШУМ.БГ
Коментари
Добави коментар