Президентът на САЩ Барак Обама призна, че е отчаян от бюджетната криза в интервю за телевизия Си Ен Би Си, цитирано от Франс прес.

"Откакто станах президент правя големи усилия, за да работя с републиканците, като смекчавам изявленията си. Някои твърдят, че съм прекалено спокоен", подчерта Обама във втория ден на парализата, обхванала държавата заради липсата на споразумение за новия бюджет в Конгреса.

Очевидно съм отчаян, защото тази криза е напълно излишна, посочи Обама. Той повтори, че няма да преговаря с републиканските си противници относно вдигане на тавана на дълга, което според министерството на финансите трябва да бъде постигнато най-късно до 17 октомври.

"Отчаян съм от идеята, че ако не кажа на 20 млн. души, че не могат да получат достъп до здравна осигуровка, държавата ще остане парализирана от републиканците" заяви Обама относно искането на републиканците да бъдат отменени някои части на програмата за здравна реформа в замяна на съгласие по приемане на бюджета.

Президентът определи това поведение като безотговорно от страна на републиканците. По-рано през деня срещата на Обама с лидерите на демократите и републиканците в двете камари на Конгреса приключи без резултат и без споразумение по бюджета.

Първи след срещата излезе лидерът на републиканците в Камарата на представителите Джон Бейнър, който описа срещата като учтив разговор, по време на който напредък не е постигнат.

Той обвини Обама, че отказва да преговаря с републиканците. Същевременно вчера вечерта Камарата на представителите прие мерки за задействане на някои служби във федералната държава, чието затваряне започна да поражда скандал, предаде Франс прес.

Обама заплаши обаче да наложи вето на мерките. Планът е петият разработен от събота насам от републиканците, но е обречен, както изглежда, на провал, тъй като демократите от Сената искат закон за общо финансиране на федералната държава за шест седмици вместо приемането на мерки за финансиране "парче по парче".

Републиканците приеха два мини проекта на закони за специфично финансиране за парковете, музеите и националните паметници и за изследванията срещу сериозни болести като рака.

Те приеха и мярка за финансиране на службите на Вашингтон, чийто бюджет зависи също от Конгреса.

Демократичната опозиция гласува против, с изключение на мярката за финансиране на федералата столица, която беше приета единодушно.

БТА