Джон Атанасов, авторът на идеята за електронен бинарен код промени и обществото и все повече хора от различни възрасти използват ИКТ в своето ежедневие. И ние трябва да въоръжим нашите училища със съответните интернет връзки, таблети, електронни дъски, да оборудваме залите, заяви президентът Росен Плевнелиев, предаде репортер на БГНЕС.
Президентът откри днес конференцията "Наука, иновации и предприемачество 110 години след рождението на Джон Атанасов". Уверен съм, че развитието на предприемаческата среда трябва да е сред основните приоритети за държавата. Всички ние трябва да работим активно, за да подкрепяме проектите и програмите, насочени към утвърждаване на предприемаческия дух, каза още държавният глава. Имаме нужда от повече дръзко мислещи и прагматично мечтаещи хора, отварящи нови хоризонти като Джон Атанасов, подчерта той.
Развитието на секторите с висока добавена стойност се превръща в стратегическо решение за всяка една от държавите. Без такива сектори няма просперитет и устойчив растеж на икономиката. Крайно време е да говорим с истинските термин и за не просто една или друга индустрия, а индустрии с висока добавена стойност. Разполагаме с квалифицирани кадри, около 3500 студенти на година получават степен в науките, свързани с информационните и комуникационните технологии. От 2001 година броят им се е удвоил, каза още Плевнелиев.
Професията на инженера е една от професиите, в които в България няма безработни, а същевременно нуждите са двойно и тройно повече от наличните кадри. Можем да е похвалим с много добра инфраструктура. София се нарежда на 11 място в света по качество на интернет връзката, а България се нарежда на 1 място в света по цена на интернет услугата, добави държавният глава.
Имаме много силни традиции в научната и развойната дейност. ИКТ са един от 7-те най-силни клъстери в нашата икономика. В този сектор в последните години са създадени над 30 000 нови работни места. Особено ни радват и стартиращите компании в сектора, малките, но експертно ориентирани компании, които имат потенциал за развитие. Проектът "София Тех" вече има своите сериозни шансове да консолидира иновационната екосистема в ИКТ клъстера, там съм абсолютно убеден, че ще има видими и много категорични резултати в подкрепа на таланта и технологиите в България, заяви още той.
Очаквам да се намерят подходящите форми за задълбочаване на сътрудничеството между бизнеса и научните и изследователските институти – чрез клъстерни политики, изграждане на съвременни изследователски центрове и привличането на иновативно мислещи специалисти. Млади и находчиви българи имаме достатъчно, искаме да стимулираме успешното взаимодействие между образование, наука и бизнес, добави президентът.
В сърцето на бизнес успеха винаги стои идеята, но тази идея е част от креативността от иновацията. Благодарение на креативността на хора като Джон Атанасов България може да се похвали, че е от първите в света на информационните и комуникационните технологии, подчерта Плевнелиев. /БГНЕС
Коментари
Добави коментар