Трябва да защитаваме правото на хората, които са дошли тук, да са приемани без омраза. Това заяви пред Дарик радио еврокомисар Кристалина Георгиева.

Тя подчерта, че кризата със сирийските бежанци няма да свърши скоро и че те трябва да бъдат интегрирани там, където вече са. На аргумента, че българите са бедни, Георгиева припомни, че в историята ни има случаи, когато сме приемали бежанци в много по-трудни времена. "От нас се очаква да помогнем", заяви еврокомисарят. Тя подчерта два аспекта на проблема: юридически и морален. Вторият я притеснява и с внушенията в медиите, че сред бежанците има и криминални елементи, дори потенциални терористи. Очите на страха са големи, но явно искат да насочим притесненията на хората от една към друга тема, намекна тя.

Кристалина Георгиева акцентира върху човешкото лице на кризата и попита реторично: "Ами ако това сме ние?". И добави, че солидарността е бъдещето, единственият път нашите деца да живеят добре.

По-добре е децата на бежанците да бъдат в общи училища заедно с българчетата, вместо отделно. Малките деца бързо се интегрират, за децата това не е проблем, подчерта Георгиева. Тя категорично заяви, че ЕК е против всякаква дискриминация на европейски граждани.

Попитана дали ще се кандидатира за европейски депутат, Георгиева отговори категорично: Не. Кристалина Георгиева добави, че не е мислила за политическото си бъдеще, докато не изтече мандатът й на еврокомисар. /БГНЕС