Заседанието на Конституционния съд (КС), което трябва да реши съдбата на Делян Пеевски като депутат, приключи около 13 ч. днес, но все още няма никаква официална информация за гласуваното решение.

Според "Правен свят" официална информация ще има едва към края на деня, когато решението, заедно с особените мнения, ще се обнародва – след като бъде изготвено и подписано. Съдиите в КС са постигнали договорка никой да не съобщава резултата и мотивите до публикуването на решението, пише "Правен свят".

Според неофициална информация, резултатът от повече от тричасовото обсъждане на казуса в КС бил, че Делян Пеевски остава народен представител, научи "Правен свят" от отлично осведомени източници извън съда. Самият факт, че се налага писане на ново решение, различно от предложеното от докладчика Румен Ненков, е достатъчно показателен, коментират някои наблюдатели. Докато не станат известни мотивите на решението на съда и на особените мнения обаче, е несериозно да се коментират тези "за" и "против" в този спор, пише сайтът.

По неофициална информация резултатът от гласуването е 5 на 6 гласа заедно с едно особено мнение. Така мнозинство няма и Пеевски ще остане народен представител от ДПС, вес едно че не е имало питане до КС.

Той  е народен представител и в момента, въпреки че след като беше отменен изборът му за шеф на ДАНС, спря да идва на работа. За да бъде освободен, трябва да има решение на Народното събрание, а такова няма.

Още преди да бъде взето решението, в социалните мрежи се появиха призиви за протести срещу връщането на злополучния бивш шеф на ДАНС в Народното събрание.

Транспарант, гласящ: "Кой предложи Пеевски???" разпънаха протестиращи днес пред сградата на Конституционния съд.

Един от първите коментари по решението направи лидерът на ДСБ Радан Кънев: "За всички, които забравиха къде живеят. Мафията в България вече има пряко влияние върху прилагането на Конституцията".

До съдебния спор се стигна, след като Пеевски беше избран за председател на ДАНС, но в парламента не беше гласувано освобождаването му като депутат. Затова в края на юни от ГЕРБ внесоха в Конституционния съд искане за установяване на несъвместимост и прекратяване на пълномощията на Делян Пеевски като народен представител. Искането беше подписано от 96 депутати – единственият, който не се е подписал е синът на един от конституционните съдии и депутат от ГЕРБ – Александър Ненков.

Конституционният съд реши да покани Делян Пеевски за лично изслушване.

Той трябваше да се яви в конституционния съд в 10.00 ч. Пеевски обаче изпрати писмо, в което обяснява, че няма да се яви и че според него докладчикът по делото – Румен Ненков, е предубеден. Причината, според Пеевски, е фактът, че Румен Ненков е баща на депутата от ГЕРБ Александър Ненков, а именно народните представители от ГЕРБ бяха хората, които внесоха искане за разглеждане на казуса с депутатското място на Делян Пеевски пред съда.

В същото време съдия Румен Ненков внесе в деловодството на съда готов проект за решение още на 22 юли. Той остро възрази и срещу искането на председателя на съда за изслушване на Делян Пеевски и заяви, че е "абсурдно" да се приема отделно определение за призоваването на Пеевски като заинтересовано лице. Румен Ненков каза и че не желае да носи отговорност за забавянето на делото, както и за авторитета на съда.

Правен свят, БНР, БТА