По време на това посещение и малко след това се появиха изявления, които представяха моето пътуване като ваканционна обиколка, заяви министърът на културата Петър Стоянович.

На пресконференция днес в Министерството на културата Петър Стоянович отхвърли като изцяло неверни и лъжливи тиражираните в някои интервюта в електронни сайтове твърдения, че по време на неотдавнашното си пътуване до Русия, Украйна и Молдова е бил едва ли не на разходка и "разхищавал държавна пара", съобщиха от МК.

"Длъжен съм да кажа няколко думи по този въпрос. Не ми е известно защо фактът, че пътувах с кола по този маршрут, предизвика такова изумление. Вероятно в последния мандат пътуването със самолет се е превърнало в единствения задължителен начин за превоз на хора, футболисти, тигри и други същества. Няма нужда да цитирам наредбата за превоз на командировани хора, която позволява той да се извърши по всички възможни начини, спрямо задачите, които трябва да се изпълняват.

Моят престой беше наречен, за мое изключително изумление, за да не кажа и по-силна дума, разхищение на държавна пара и разходка. До там стигнах като министър – да се занимавам с разчети на бензин и счетоводни книги, но и това съм длъжен да направя, за да опитаме веднъж завинаги да спрем подобно изключително долнопробно говорене по чужд адрес", подчерта министър Петър Стоянович.

"Бях обвинен, че пътят ми до Москва е струвал поне 4 хил. евро. А цялата "екскурзия" е щяла да скочи, както е казал съответният интервюиран, на над 10 хил. евро. За кратка справка бензинът, който е изгорила моята кола, за да стигне и да се върне от Москва – това са общо 4 738 км, е в размер на 566 л. От тях в България и Румъния – 200 л, които струват спрямо цените на петрола 460 лв., в страните от бившия Съветски съюз – 366 л, спрямо цените на тамошния пазар това са 585 лв. Т.е. общо моето пътуване струва на данъкоплатеца цифром и словом 1045, 60 лв., т.е. малко над 1000 лв.

С мен пътуваше и началникът на кабинета Гергана Стоянова, която беше в основата на всички срещи. Носихме и около 200 кг дарения. Ако това бъде направено в три отделни командировки, както евентуално някой друг би направил, като предварително изпрати това карго, тези товари в съответните градове: Болград, Киев и Кишинев, най-евтината възможна тарифа за изпращане на колетите е 1 200 лв., само за изпращането на пратките, т.е. тук вече щяхме да сме надхвърлили разходите на цялата моя командировка.

Оттам насетне следват самолетните билети. Те, само за един човек, са в размер на минимум 3000 лева на пътник. А за двама - 6 000 лв. Поради неудобството на самолетните връзки с някои от тези градове, до които трябваше да пътувам (прекачване през централно-европейски маршрут или през Москва),щях да загубя между 7 и 8 дни, за да осъществя тези три пътувания. Т.е. хората, които са си позволили да споменат по мой адрес подобни изключително долни изявления и да ме обвинят, че съм разхитил на българската държава между 8 хил. и 20 хил. лева, на тях бих искал да кажа, че моят път до там е струвал всичко на всичко малко над 1000 лв! Всичко останало е част от пътуването на общата делегация.

Вместо да изхарча само 1000 лв. на българската държава, както съм направил, би трябвало да изхарча реално наистина 15-16 хил. лв., ако трябваше да пътувам по другия начин. Изчислили сме ги много точно тези разходи, има официални документи. Но защо според мен се прави това? Мисля, по няколко причини. Първо, от ниското ниво на обществения диалог в страната. Второ, защото някой продължава да не е много щастлив, че Министерството на културата се управлява достатъчно добре. Трето, вероятно, защото няма друго какво да прави.

Смятам, че днес е поредният ден, в който трябва да опитаме да отстраним от обществения тон, от разговора, който водим публично и лично през медии, тази форма на изключително евтино културно ниво. Не ми се иска за пореден път да наричам някого лъжец, но от изнесените данни, които видяхте, мисля, че това е най-близко до истината. Аз нямам претенции да режа ленти, казвам го за пореден път. Взел съм всичко най-добро, което съм наследил от своите предшественици и се надявам да предам на своите наследници тук, в Министерството, достатъчно проекти. С никого от нас не започва и не свършва културната политика в България, никой от нас – предшественици и следовници, и аз в това число, нямаме право да приватизираме който и да е проект като дело на своя живот, тъй като животът ни е кратък, а в духовен план, особено при някои хора - нищожен".

С тези думи и изнесени факти министър Стоянович отхвърли като изцяло неоснователни публикациите, че е "ощетил" държавния бюджет. На Болградската гимназия "Г.С. Раковски" бяха дарени книги, художествена литература, речници, а също и автентични народни носии за училищния им ансамбъл, съобщи на пресконференцията министърът на културата д-р Петър Стоянович. В Болградската гимназия "Г. С. Раковски" продължават да се обучават на български език, бит и история на България десетки деца с българско самосъзнание, каза д-р Стоянович.

"Подчертавам, че това се дължи и на дългогодишните усилия на българската държава да поддържа връзката с българската диаспора зад граница в днешна Украйна", отбеляза д-р Стоянович. Министърът на културата припомни, че нашите сънародници там са около 350 000 – 400 000 души, което е и "една паралелна България", посочи той. В гимназията д-р Стоянович се е срещнал с българи от три географски района, тъй като е гостувала и група българи от Западните покрайнини. Присъствах на голямо тържество в гимназията, състоя се и среща в Българския културен център в Болград, където бяха обсъдени възможности за размяна на театрални педагози, разказа д-р Стоянович.

"В Киев имах работна среща с директора на прочутата Киево-Печерска лавра, проведохме разговори за взаимно гостуване на изложби на православни икони в рамките на няколко месеца. Те искат да го направим още тази година за Деня на будителите, поясни д-р Стоянович. Украинската страна има интерес и да привлече български реставратори, специалисти от българския НИНКН, допълни още министърът на културата.

"Твърдеше се също, че Тракийската изложба и тракийските съкровища в Москва били организирани по идея и като заслуга на един единствен човек в България. Аз си направих труда да извадя преписката, която съществува по подготовката на тази изложба, и трябва да кажа, че тази изложба е стартирана не от човека, който твърди, че е неин баща, а от нашия посланик в Москва – г-н Бойко Коцев. Първото писмо, което имаме в Министерство на културата, е от 18.01.2013 г., с което той уведомява, че е лансирал пред руснаците идеята за тази изложба. След което няма никакво развитие по този въпрос.

Следващата преписка е с министър Владимир Пенев от 20.03.2013 г. След което има едно частично раздвижване. И всъщност реално работата по тази изложба, това може да го потвърди и директорът на НИМ Божидар Димитров и посланикът ни в Москва г-н Коцев, започна в самото начало на юли т.г., затова и руснаците бяха учудени от бързата подготовка на тази изложба, която се направи реално в тези три месеца. Основната заслуга за тази бързина е на екипа на Министерство на културата, не аз лично, подчертавам това! Заслугата е на екипа на Министерство на културата и разбира се – на г-н Божидар Димитров и на неговия екип в НИМ.

Нямам претенции да съм баща на изложбата "Легендите оживяват. Тракийското злато от България", но в интерес на обективността трябва да спрем да се борим за непременно бащинство на хубавите деца, защото рано или късно някой ще ни напомни и за по-грозничките. Културата, както и всички области на държавното управление, е въпрос на наследственост, на континуитет, на приемственост и това ще продължава да бъде и моя лична политика, но няма да позволя нито една простотия да остане ненаказана. Особено ако тя продължава да се тиражира с този нисък морален тембър в обществото", заяви д-р Стоянович на днешната си пресконференция.

Министърът на културата разказа подробно и за посещението си в Българския лицей в Кишинев, като отбеляза, че е дарил на лицея много книги, които са били приети с голяма благодарност. "Само за една седмица, обединявайки три пътувания - до Русия, Украйна и Молдова, успяхме по един успешен начин да възстановим и да надградим съществуващите връзки, както и да положим начало на следващи планове за нашето сътрудничество в средата на културата и опазване и развитието на българската диаспора, което е и една от основните задачи на Министерството на културата", отбеляза министър Стоянович.

Той разказа и за изключителния успех на изложбата "Легендите оживяват. Тракийското злато от България", която е била посрещната в Москва с огромен интерес. Министърът на културата припомни и за срещите в Москва на делегацията му с генералния директор на Общоруската държавна библиотека за чуждестранна литература "М. И. Рудомино" Екатерина Гениева. "Тук положихме поредната стъпка в една инициатива, започнала при моя предшественик, за превод на актуална българска художествена литература, наречена "Нов български роман". Първите книги от тази поредица вече са видели бял свят, посочи д-р Стоянович.

Договорен бе и следващият етап на тези издания, като разходите по преводите се поделят между българската и руска страна. Догодина се отбелязва 200-годишната от рождението на руския поет Михаил Лермонтов, а по този случай ще направим двуезично българо-руско издание с неговата поезия, подчерта министърът. По думите на министър Стоянович, целта на това посещение бе да се възстановят връзките между Русия и България – както и с обучение по филмопроизводството, с обучение на млади преводачи, с обмен на студенти, обмен и на съвременна литература.

С руския министър на културата Владимир Медински д-р Стоянович е обсъдил на работна среща възможности за по-активно сътрудничество между държавите ни. Модерните възгледи на колегата ми Медински ми направиха впечатление – според руския министър на културата добре е да извадим от отношенията ни всичко насложено през годините, да премахнем и елементите на принуда в тях, каквито имаше в миналото, каза още д-р Стоянович. "Хареса ми и прагматизма на новото поколение управленци в Русия, те предлагат отношенията ни да се изграждат на взаимен интерес и на пазарен принцип", отбеляза министър Стоянович. /БГНЕС

София / България