Ако посещавате България, задръжте дъха си. Въздухът в малката черноморска страна е най-наситен с главните замърсяващи частици в сравнение с която да е друга страна в Европа, сочи ново проучване на Европейската агенция по околната среда, пише в. "Ню Йорк таймс".

Въздухът в България е с най-високата концентрация на двата основни вида замърсители - малки частици и газ, които идват от комините, ауспусите на колите, както и от други източници. Те могат да доведат до здравословни проблеми - от астма до рак.

България също така има най-високата концентрация на въглероден оксид и серен диоксид във въздуха.

Замърсяването в българската столица София е очевидно за всеки, който е бил там, смята изданието.

"Когато облечеш изпрана бяла тениска и се разходиш за няколко часа в София, вкъщи виждаш, че яката и предната част на тениската са жълто-сиви", казва 25-годишен студент, който живее в града.

България обаче не е единствената страна, която има проблеми. Полша е на второ място по замърсеност на въздуха, а в Северна Италия е най-сериозно замърсяването с тропосферен озон.

"Големи части от Европа не са здравословна среда. Европа трябва да бъде по-амбициозна и да отиде отвъд сегашните норми", смята изпълнителният директор на агенмцията Ханс Бруйникс.

По времето на СССР България се индустриализира, но без да обръща внимание на проблемите с околната среда. Като се има предвид положението ѝ сред най-бедните европейски държави, тя не е направила особено много за чистотата на въздуха оттогава насетне. Доклад на ООН от 2011 г. сочи, че България, Армения и Румъния оглавяват класацията по смъртност, причинена от замърсяването на въздуха.

Количеството на замърсяващи микрочастици в България все пак е доста по-ниско от това в Пекин, например, където нивата бяха 40 пъти по-високи от индикативните препоръки на Световната здравна организация. 

Вести.бг