Софийски градски съд измени мерките за неотклонение на тримата от "Напоителни системи" - Георги Харизанов, Стайко Ганчев, Радослав Чеглайски, предаде репортер на БГНЕС.
Тримата бяха пуснати от ареста от Районния съд с най-леката мярка за неотклонение подписка. По-горната инстанция Софийски градски съд определи за всеки от тримата мярка гаранция от по 5000 лева. Прокуратурата на 13 октомври е направила обвиненията по-прецизни, като в тях е посочила каква е конкретната щета от двата неизгодни договора – 564 000 лева.
Вредата от 564 000 лв. се пресмята от това, че цените, на които са продадени е била 200 – 270 лв. на тон, а средната цена, според нова комплексна експертиза е 543 – 532 лв. за тон. Градските съдии смятат, че има данни за това, че съзнателно са сключили неизгодната сделка. Договор е сключен преди да се направи инвентаризация и да се направи каквото и да е бракуване, както и преди да бъде направено предварително проучване на пазара за цените. Съдът посочи, че допълнително трябва да се изследва какво е било финансовото състояние на "Напоителни системи" и дали трябвало да се сключи спешно договор. Защитата твърди пред съда, че състоянието на дружеството е било много лошо по онова време, за това свидетелствал и бившият земеделски министър Мирослав Найденов. Така трябвало да бъдат платени 2 млн. лв. за заплати за 1800-те души, които работят там. "За пореден път съм убеден, че когато истината излезе наяве всичко ще бъде наред", каза след като чу определението единият от тях Георги Харизанов.
БГНЕС припомня, че на 7 октомври Софийска районна прокуратура (СРП) повдигна обвинения на изпълнителния директор на "Напоителни системи" ЕАД - Стайко Ганчев и на членовете на борда на директорите на същото дружество - Георги Харизанов и Радослав Чеглайски за извършено престъпление - съзнателно сключване на неизгодна сделка, като Ганчев е извършител, а Харизанов и Чеглайски са помагачи. Прокурорите по делото – Белчев и Христова заявиха, че от това са произлезли сериозни щети. Членовете са упълномощили изпълнителния директор да сключи договор за борсово посредничество за продажба на метални тръби, помпи и напоителни съоръжения на значително по-ниска цена от средната за подобно качество метали.
В края на юни тази година министър Димитър Греков спря всякакви разпоредителни сделки със собственост на "Напоителни системи". Стайко Ганчев, изпълнителен директор на "Напоителни системи", обясни тогава, че е спрян процесът на бракуването на негодните съоръжения: Около 15 000 тона негодни съоръжения на дружеството са бракувани за последната година и половина. Процесът не е хаотичен, доста подреден, имаме документи за абсолютно всичко. Благодарение на този процес фирмата успя да се стабилизира финансово", коментира той тогава и добави, че приходите от това нещо са 4,5 милиона лева.
През 2012 и 2013 година в бюджета на МЗХ не бяха предвидени средства за "Напоителни системи" и дружеството не е получило нито през миналата година, нито през тази финансиране от министерството, въпреки че извършва важни за страната дейности, обясниха през месец юни. Изпълнителният директор на дружеството напомни на депутатите, че със заповед на земеделския министър Мирослав Найденов в началото на тази година беше определена цена за гравитачно доставяна вода от 0,24 лв./м3 без ДДС. За 2013 "Напоителни системи" ЕАД има сключени договори за поливане на около 340 000 дка със земеделски производители, по данни на дружеството в страната има около 3,3 милиона дка поливни площи т.е "Напоителни системи" отговаря за напояването на около 10% от площите. /БГНЕС
Коментари
Добави коментар