Идната седмица в областна управа ще се проведе среща по проблемите на законната и незаконна сеч на Шуменско плато. Инициатор е областният управител Венцислав Венков. Днес в областната администрация бяха отчетени резултатите от кампанията за почистване на Шуменско плато.

На срещата беше повдигнат въпроса за негативните последствия за платото от извършването както на  законна, така и на незаконна сеч. Добромир Драев, председател на скаутския клуб заяви, че незаконната сеч е в големи мащаби. “Поголовно се сече, подавал съм много сигнали, вече има голи поляни с на метър от земята изсечени дървета. Сигнали са стигнали и до областния управител. Изградените черни пътища пък са изровени и съсипани от камиони на горското.

Директорът на Регионална дирекция по горите Тервел Стефанов сподели, че извършителите на незаконна сеч са трудно откриваеми. “Те чакат да си тръгнат контрольори и горски надзиратели, имат си постове, информатори и трудно се откриват, макар периодичните обходи, които правим и дежурствата от страна на ДГС, РДГ, полицията”, каза Стефанов и добави, че има случаи, в които е застрашен живота и на служителите. На предстоящата в областна управа среща, в която ще вземат участие страните, отговарящи и контролиращи сечта на територията на платото, ще бъдат изнесени конкретни данни за извършената незаконна сеч, конфискуваните каруци и коли, както и дървесина, наложените глоби и др.

Стефанов увери, че предстои изграждането на нова система за противодействие на незаконната сеч, която ще включва анализ на невралгичните зони, определяне на местата, където ще се съсредоточат сили и средства, по-добра организация и повече публичност за резултатите от действията.

Днес на срещата беше отчетено, че в кампанията за почистване на Шуменското плато са се включили 15 работника, чрез програма по заетостта на областна управа, над 12 доброволци от БЧК, към 30 души от общинското предприятие по туризъм, БКС. Те са почистили определени райони на Шуменското плато. Кампанията ще продължи.

ШУМ.БГ