Протестът за защита на българската земя от продажба на чужденци, който се проведе пред МЗХ с плакати "Не продаваме земята си", тръгна в шествие към централата на БСП на "Позитано 20", предаде репортер на БГНЕС.

На плакатите са изобразени българските царе и апостолите на Освобождението. Протестиращите са около 200 души. Момичета и момчета в национални носии заедно с гражданите от протеста са се хванали на хоро. Носят български знамена и десетки плакати. Гайда огласява шествието на гражданите. Отец Амбарев в словото си заяви, че ако разрешим тази продажба България ще загуби независимостта си, тъй като е близо до Турция на Ердоган, която има вековни апетити към нашите територии. И ние сме длъжни в името на паметта на нашата история и традиции да съхраним това национално богатство, подчерта отец Амбарев.

С иконите на Св. Иван Рилски и Света Богородица възпитаници на Софийската духовна семинария пристигнаха малко след началото на протеста срещу продажбата на българска земя на чужденци пред земеделското министерство.

"Велик завет са ни оставили дедите ни, подписан с кървав меч - деца на роден край пазете си земите!", заяви в началото на словото си отец Амбарев. Хора, защитете земите си и не позволявайте на което и да било правителство да се съгласи с клаузата при приемането ни в ЕС за свободна продажба на земите ни на чужденци, каза той. Ние сме вратата към Изтока, ние граничим с мюсюлманска Турция и с Близкия изток, където се водят междуособни войни, ние сме дверите на Ориента. И ако не застанем в защита на изконната българска земя, ще бъдем заличени и като народ, и като държава. 17 млрд. евро е изчислено, че струват земите на България", продължи отец Амбарев. Днес се обръщаме към всеки български гражданин, към всяка партия да застанат в защита на българската земя, на българското наследство, отвоювано с кръвта на вашите деди, на нашите националреволюционери - България не се продава, завърши той речта си.

Румяна Георгиева, една от протестиращите, говори за прикрития геноцид към българите. Тя прочете извадка от Конвенцията на ООН за предотвратяване и наказание на престъплението геноцид – чл.2 и член 3, в които се казва, че геноцидът независимо дали е извършен в мирно време или във военно време, се наказва съгласно международното право.

Имаме идеи, за да дадем отпор на последиците от отпадането на мораториума за продажба на земи на чужденци с промяна на Конституцията, проблемът е преди всичко законодателен, заяви Добрина Алексиева от граждански комитет "Равни пред закона". Трябва да има нормативна уредба, която да определи кои хора могат да купуват земя и колко, т.е. да има таван на собствеността, а не за да се арендуват 300 хил. декара и да се засее рапица върху чернозем, възмущава се тя. /БГНЕС