Споделяме целесъобразността, която стои зад идеята да се удължи срокът , в който да не се прилага изменението на чл. 22 от Конституцията на България, съгласно, което граждани на ЕС придобиват право да купуват земя у нас.
Това заяви от парламентарната трибуна лидерът на ДПС Лютви Местан по време на извънредно заседание на НС, на което се разглежда предложението на "Атака" за налагане на мораториум върху придобиването на право на собственост върху земя на територията на България от страна на чужденци и чуждестранни юридически лица до началото на 2020 година, предаде репортер на БГНЕС.
Разбираме този проект, който разискваме. Заявяваме, че тази редакция на вносителите, вкл. и на редакцията, направена от ГЕРБ, убедени сме не решава въпросът, смята Местан. Проектът не решава нито един въпрос, но същевременно отваря много други. Включително и поставя под съмнение статута на България като член на ЕС. Аз искам да припомня и на политическите сили, които не бяха част от политическото пространство през 2005 г., че едно от непреодолимите условия България да получи дата за присъединяване към ЕС бе чл.22-ри. Ще видите, че тогавашният български парламент бе поставен пред предизвикателството да тръгне по пътя на европейското си развитие или да остане страна извън общността. Това решение не бе никак лесно, призна Местан.
Второто непреодолимо условие бе да се приеме със следващата промяна на Конституцията принципът, наречен трансфер на суверенитет. Той, всъщност, е основата на ЕС. Тогава един народен представител, един от достолепните депутати, проф. Любен Корнезов, натискайки зеленото копче, с което подкрепи конституционното изменение, въздъхна тежко и каза: гласувам с отвращение. В него бушуваше в не по-малка степен от тази емоция, която има днес, но у него надделя усещането за европейското бъдеще на България. Така сега, който подкрепя мораториума, трябва да предложи прецизен текст и да не поставя под съмнение членството на България в ЕС, обърна се Местан към колегите си.
Трябва България да поиска и ако има процедура за това да има промяна в договора за присъединяване в ЕС, която да се ратифицира от всички останали 27 страни-членки на ЕС. Предполагам, че с този факт са наясно и вносителите, и тези, които предлагат редакция на предложения текст, отбеляза той. Възможно ли е подобно решение, запита той. Взех думата, за да дам шанс на проектите за решения. България трябва да реши този въпрос без да подлага на съмнение статута си на пълноправен член на ЕС. Всичко друго е крещящ популизъм, от който никой нищо не печели, но губи България, смята Местан. Той предложи да бъдат отложени разискванията до постигане на консеснус. При първото гласуване решение не беше прието, това стана и при прегласуването. Дискусията продължава. /БГНЕС
Коментари
Добави коментар