Със 171 гласа "за", 38 "против" и 12 "въздържал се" Народното събрание прие предложението на "Атака" за налагане на мораториум върху купуването на земя от чужденци, предаде репортер на БГНЕС.
Мораториумът се налага върху придобиването на право на собственост върху земя на територията на България от страна на чужденци и чуждестранни юридически лица и ще важи до началото на 2020 година. "За" мораториума гласуваха депутатите от ГЕРБ, "Атака" и част от народните представители от Коалиция за България. Сред тях обаче не беше председателят на парламента Михаил Миков. Гласувах против, защото това решение не отговаря на пътя, който през последните 10-15 г. С едно внушително мнозинство се приема акт, който дори не отговаря на действителните тестове и съдържание на Конституцията. България ще има тежки проблеми с европейския си образ, а модерна България не може да има решения на базата на популизма", заяви той след вота. Единствената парламентарната група, която категорично не подкрепи идеята за забраната бе ДПС.
От ДПС предупредиха, че това решение ще постави под съмнение статута на България като член на ЕС и че България трябва да реши този въпрос без да подлага на съмнение статута си на пълноправен член на ЕС. Всичко друго е крещящ популизъм, от който никой нищо не печели, но губи България, коментира в пленарна зала лидерът на движението Лютви Местан. Той предупреди, че заради мораториума страната ни е заплашена от наказателна процедура.
След гласуването стана ясно, че ДПС се наема да сезира КС за обявяване на решението за противоконституционно, но си дава сметка, че са му необходими още 14-15 подписа на народни представители. Лидерът на партията Лютви Местан заяви, че се обръща и към президента на страната Росен Плевнелиев и той да сезира КС и да обяви взетото решение от НС за противоконституционно.
За наказателна процедура предупредиха и от Европейската комисия. На България беше даден преходен период, в който да се подготви за пълното отваряне на пазара на земеделски земи за чужденци. Този период изтича на 1-ви януари 2014-а година и присъединителният договор с България не предвижда никаква възможност за удължаването му. Затова очакваме България да отвори пазара си, в съответствие със задълженията, поети в договора, заяви говорителката по въпросите на вътрешния пазар Шантал Хюс.
Тя припомни, че при неспазване на общностното законодателство се пристъпва към наказателна процедура, която може да доведе и до съд. Говорителката напомни, че ако страната ни иска мораториумът да остане в сила и след началото на идната година, ще трябва да получи съгласието на всички останали 27 страни от Евросъюза. Това на практика означава преразглеждане на присъединителния ни договор и повторна ратификация от 28 държави членки.
В Народното събрание днес земеделският министър Димитър Греков заяви, че няма интерес към покупка на българска земя от чужденци. Трудно ще бъде да се промени договора за присъединяване на България към ЕС, но ще се търсим възможности и начини, позволени от законите, за да можем да ограничим присъствието в тази сфера на чужди инвеститори, добави той. В този си вид българската земя не е интересна за чужди инвеститори, защото е раздробена. Дори и китайците, които бяха изявили интерес към земеделската ни земя в Североизточна България се изнесоха. А и условията у нас са специфични, не могат да се произвеждат всякакви култури, коментира Греков. Според него идването на инвеститори за земеделската ни земя ще вдигне цената й.
По време на дебатите лидерът на Атака Волен Сидеров коментира, че цената на българската земеделска земя е една от най-ниските в ЕС. Страната ни разполага с 37 милиона декара земеделска земя. Тя може да бъде оценена на над 16 милиарда лева или около 12 пъти по-малко от стойността на Фейсбук, заяви той.
Според допитване до общественото мнение, над 70 % настояват за удължаване на забраната. Според нас до изравняване на доходите със средно европейските, тази забрана трябва да остане, подчерта Цвета Караянчева от ГЕРБ. Стандартът на българина е по-нисък от стандарта на средно европейския гражданин и ако няма забрана това ще постави българите в неравнопоставено положение спрямо чужденците, които имат по-добри финансови възможности, подчерта Караянчева и обяви, че ще гласува "за" мораториума.
Предлаганият мораториум в едната си част е неизпълним, заяви от своя страна председателят на комисията по външна политика Янаки Стоилов. Той напомни, че за да се удължи забраната за продажба на земи на чужденци България трябва да преговаря с всички страни-членки на ЕС. Дори и да се започнат преговори, до края на годината нищо няма да се постигне, дори и да се убедят част от европейските държави, в началото на 2014 година забраната ще падне без България да е убедила всички свои партньори в ЕС, каза още Стоилов. Той напомни, че чуждестранните юридически лица могат да създават юридически лица в България. И в момента има случаи, когато практически чужди лица чрез използване на инструментите на Търговското право могат и придобиват земя, изтъкна депутатът от левицата. /БГНЕС
Коментари
Шумен
Нещо не му хареса на Мазника Местан тази работа . Нали знаем кой бърза да купи българската земя . Всичко изнесоха към Турция тези гадняри ,остана и земята ни да вземат . И тогава няма да я има България . Евала на тези комунисти които са проявили съвест и са подкрепили ГЕРБ и АТАКА
смръдльо
БРАВО! Невярвах, че ще го приемат.
!
само след 7 години е 2020 !!!
Путко Мафани
Мораториумът се отнасяше само за гражданите на Европейския съюз,а не за турци,китайци или руснаци например.