"Случилото се с мораториума поставя на карта членството на България в ЕС". Това заяви председателят на ДСБ Радан Кънев на срещата между представители на Реформаторския блок и КТ "Подкрепа", предаде репортер на БГНЕС.
Според Радан Кънев най-важното е, че възгледите на РБ и КТ "Подкрепа" по важни обществени теми съвпадат. Председателят да ДСБ е уверен, че там където няма законност, не може да има права на работниците, защита на кредитополучателите. Без законност цялата верига в една държава се чупи и обществото остава бедно.
"Това, което направиха депутатите в НС вчера, беше да нарушават Конституцията и Договора за присъединяване към ЕС. Те удължиха мораториума за законността в България. Срещу това брутално отношение вярвам, че ще се изправи едно голямо съгласие в българското общество – синдикати, студентски организации, политическите сили извън парламента", категоричен бе Радан Кънев. Неговото виждане е, че след като Михаил Миков и Кристиан Вигенин не са били доволни от решението на НС, е било редно да си подадат оставките.
Председателят на КТ "Подкрепа", д-р Константин Тренчев каза, че на 25 октомври предстои съвет на конфедерацията и тогава може да се огласи позиция на синдиката по важните въпроси в обществото. На срещата са засегнати много теми. Доминираща е била тази за икономическата ситуация в България. От КТ "Подкрепа" са изразили своето опасение от лошата икономическа ситуация в България. Д-р Тренчев добави, че бюджетът на държавата ще бъде коментиран от синдиката след внимателен анализ. Пред представителите на РБ той е споделил мнението си за отрицателното развитие на сектор "енергетика". На заседанието са разговаряли и за отношението към досиетата. От КТ "Подкрепа" са против закриването на Комисията по досиетата и искат Комисията да се преобразува в институт, след като си свърши работата. Тренчев допълни, че се настоява и за изграждане на механизъм за увеличаване на работната заплата.
"Зад всяка позиция стоят аргументи и те трябва да се сравнят, за да се намери пресечна точка на интересите. Това е дълъг процес и не може да се реши на една такава среща, отговори той на въпроса дали има разминаване в някое от вижданията на двете страни", допълни той. Двете страни са постигнали договорки да работят на експертно ниво. На срещата представителите на РБ са представили мярка за запазване на плоския данък, но с включване на необлагаем минимум. Позицията на синдиката е, че това не е мярка, която ще доведе до просперитет и тя се различава от мерките в развитите демокрации.
Общото виждане на двете страни е за промяна на Конституцията и предсрочни парламентарни избори. Веселин Пенев от НПСД каза, че тезата, около която се обединяват всички е, че предстои тежка зима, за която управляващите не са предложили решения. От РБ са категорични, че правителството е толкова делегитимирано, че собствените му поддръжници не могат да се обърнат срещу него. /БГНЕС
Коментари
Добави коментар