България получава материална помощ по линия на ЕС, която ще подсили способността на националните власти да се справят с притока на бежанци от войната в Сирия, съобщават от българското представителство на ЕК.
Подкрепата е предоставена от Словакия, Унгария, Словения и Австрия и е координирана от Европейската комисия. Тя включва над 2000 легла и матраци, над 4200 одеяла и други предмети от първа необходимост, като чаршафи, кърпи, кухненски пособия и прибори.
Тази помощ достига България през Механизма за гражданска защита на ЕС, който беше активиран от националните власти на 16 октомври. От този момент, Центърът за спешна реакция и координация на ЕК работи с участниците в Механизма, за да получи България помощта, от която се нуждае в момент на безпрецедентно претоварване на националния капацитет.
"Благодаря на страните, които предложиха подкрепа в такъв кратък срок. България прави каквото може, за да се справи с притока на бежанци. Помощта, предоставена от Европейската комисия и страните-членки е доказателство, че България не е сама в този труден момент," каза Кристалина Георгиева, европейският комисар по международно сътрудничество, хуманитарна помощ и реакция при кризи.
Центърът за спешна реакция и координация на Европейската комисия осигури обмен на информация в реално време между страните-членки. Помощта от Словакия и Унгария вече пристигна в България, а тази от Словения и Австрия се очаква в близките дни. ЕК ще продължи да поддържа контакт с българските власти и с останалите страни-членки, за да подпомогне доставката на друга помощ, която би могла да бъде предоставена.
Материалната подкрепа допълва техническата помощ, която вече беше предоставена на България от Европейската служба за подкрепа в областта на убежището (EASO).
ЕС е начело на международната грижа за засегнатите от кризата в Сирия: с хуманитарна помощ за сирийците в страната им и на бежанците, както и с подкрепа за техните домакини в съседните страни. Помагайки на нуждаещите се там, където са, европейската подкрепа предотвратява по-мащабни бежански вълни към ЕС.
Общата помощ, с която се ангажира ЕС, надвишава 1,5 млрд. евро (над 1 млрд. евро от държави членки и над 515 млн. евро от бюджета за хуманитарна помощ на Комисията).
Наред с хуманитарната грижа, Европейската Комисия мобилизира още 428 млн. евро чрез други инструменти. С тези пари се подпомага образованието на сирийските деца-бежанци и се подкрепят общностите, приемащи бежанци в съседните на Сирия държави. С това стойността на европейската помощ за Сирия достига почти 2 млрд. евро. Освен финансовата подкрепа, чрез Центъра за наблюдение и информация на Европейската комисия беше набрана и помощ в натура за Турция и Йордания. За подкрепа на бежанците от Сирия в тези страни бяха осигурени линейки, одеяла, отоплителни уреди и други предмети на обща стойност 2,5 млн. евро.
Европейският механизъм за гражданска защита улеснява сътрудничеството при бедствия между 32 европейски държави (28-те държави-членки на ЕС плюс Република Македония, Исландия, Лихтенщайн и Норвегия). Участващите държави обединяват ресурсите, които могат да бъдат предоставени на държавите, засегнати от кризи или бедствия. Когато бъде задействан, механизмът координира предоставянето на помощ на територията на Европейския съюз и извън него. Европейската комисия управлява механизма посредством Центъра за спешна реакция и координация. /БГНЕС
Коментари
Добави коментар