Организацията Световен икономически форум (World Economic Forum - WEF), публикува годишните резултати от проучването на ситуацията с равенството между половете в света (The Global Gender Gap Report 2013).

Изледването е резултат от сътрудничеството на Харвардския университет (Harvard University) и Калифорнийския университет Бъркли (University of California, Berkeley).

В класацията на първо място е Исландия. Следват, по традиция, скандинавски страни като Финландия, Норвегия, Швеция. На пета позиция са Филипините.

После се подреждат Ирландия, Нова Зеландия, Дания, Швейцария.

Любопитно е присъствието в първата десетка на Никарагуа.

Компания на следващите по-нататък страни, като Белгия, Латвия, Холандия и Германия, в първите редици прави Куба (15-та). Следват Лесото, РЮА, Великобритания.

Тук са Австрия, Канада, Люксембург, а Бурунди изпреварва дори САЩ, които заемат 23-то място преди Австралия.

Ето още някои от държавите преди България: Еквадор, Мозамбик, Боливия, Казахстан, Монголия, Тринидад и Тобаго …

Словения е 38-ма, а Сърбия е 42-ра - непосредствено преди нашата страна.

След това обаче са и редица европейски страни като Франция, Хърватия, Португалия.

Румъния е на 70-та позиция, непосредствено след Китай и преди Италия. Гърция е едва 81-ва, а Унгария – 87-ма.

За азиатското разбиране за равенството между половете сериозен принос имат Индия - 101-во място, Япония – 105 –то, Южна Корея – 111 –то.

Тук са и Албания, Обединените арабски емирства, Бахрейн, Катар, Кувейт.

Турция е на незавидната 120-та позиция, но преди Египет, Саудитска Арабия и Иран.

В края остават Чад, Пакистан, Йемен.

В изследването са използвани основни демографски и икономически индикатори и данни от различни области на живота на обществото и участието на двата пола в него. Според тях най-голямо равенство в България се наблюдава в получаването на образование и общественото здраве. Твърде ниски показатели се отчитат у нас за участие на жените в управлението.

В областта на семейството и грижата за децата е интересно, че за страната ни липсват данни за ранните бракове, като за такива се посочват между 15 и 19 години.

От съседите на България по-високо в класацията остава само Сърбия, а Македония е на 61-во място преди Румъния и Гърция.

Според индекса за равенството между половете през годините, откакто се прави класацията, България за първи път след 2007 година започва да се издига нагоре. През 2007 страната ни е на 25-то място в нея, но в следващите години България се смъква непрекъснато надолу, за да достигне през 2012 година на 52-ро място от 135 страни. В публикувания в петък доклад, който се използва широко от различни организации по света, България е на 43-та позиция от 136 страни.

Световният икономически форум е авторитетна международна неправителствена организация със седалище в Женева, Швейцария. Създадена е през 1971 г. от професора по икономика Клаус Шваб. Известна е най-вече с ежегодните срещи на световни бизнес и политически лидери, интелектуалци, журналисти, правени в швейцарския курорт Давос. /БГНЕС