70 специалисти археолози, историци, нумизмати от музеи в страната, университети, БАН ще участват в Национална научна конференция „Градът в българските земи“, която ще се проведе на 31 октомвpи и 1 ноемвpи в Шумен. Над 60 доклада ще бъдат представени на научния форум, който е посветен на живота и делото на ст.н. с. Вера Антонова, съобщи днес на пресконференция директорът на музея Даниел Руменов.
Съпътстваща проява на форума ще бъде откриването на документална и археологическа изложба „Вера Антонова – щрихи от жизнения и творчески път на археолога“. В нея ще бъдат показани материали от разкопките на Вера Антонова, лични писма, планове, скици.
Според музейните специалисти националната конференция е най-значимата проява на РИМ през 2013 г. Тя се провежда под патронажа на кмета Красимир Костов и се реализира със средства на музея и Общината. Специален гост на проявите ще бъде и синът на Вера Антонова – проф. д.ф.н. Антон Антонов.
Конференцията ще бъде открита на 31 октомври, в 9.00 часа, в залата на РИМ, а изложбата - на следващия ден от 17.30 часа във фоайето на музея.
Деловата работа на форума ще се осъществи по секции. След първия работен ден участниците ще посетят Шуменска крепост с участието на клуб „Традиция“.
Ст.н.с. Вера Антонова посвещава най-много усилия на древния предшественик на Шумен – Шуменска крепост. Над 30-годишната й проучвателна дейност на този обект завършва с монографичния й труд „Шумен и Шуменска крепост“, 1995 г. Разкопките там продължават без прекъсване от 1957 г. 1987 г. Днес крепостта е една от най-пълно проучените и социализирани обекти в страната. Името на Вера Антонова, един от най-видните медиевисти в България е свързано основно с проучванията на знакови обекти като Преслав, плиска, Мадара и Аула на хан Омуртаг. Автор е на близо 120 научни труда - монографии, студии, статии, и над 250 научнопопулярни публикации.
ШУМ.БГ
Коментари
Ученик на Вера антонова
Младият историк в средата е Панайот Антонов - племенник на именитата археоложка. Желая му успех!
Георги
Работих под нейното ръководство за първи път през лятото на 1977г,което определи страстта и любовта ми към историята и нумизматиката за цял живот!Огромно БЛАГОДАРЯ!Тя ме направи и си оставам българин~ПАТРИОТ! ПОКЛОН!
Йордан
Синът й ни преподаваше физика в ВПИ(72-76г.).Изключително приятен човек.
Орелът
Голяма личност, на която дължим проучването и възстановяването на Шуменската крепост. Моля ако някой знае нещо за съществувал някога параклис на Шуменското плато /вкл. и местността "Кьошковете"/ да се обади в работно време на тел.054/800765.Важно е!