Европейската комисия представи пакет от предложения за реформа на данък добавена стойност (ДДС), включващ възможност страните от ЕС да го намаляват, за да подкрепят средния и малък бизнес. Това заяви вчера пред журналисти европейският комисар по икономическите и валутните въпроси Пиер Московиси, цитиран от БТА.

Московиси обаче предупреди, че основният ДДС трябва да бъде най-малко 15 процента. Основният принцип е, че страните членки ще могат сами да определят ДДС. Те ще могат да предвидят ограничен брой намален ДДС между 5 и 15 процента, между 0 и 5 на сто и нулев ДДС.

Някои стоки и услуги могат да ползват намален ДДС. Общо 1600 от тях, сред които тютюна, смартфоните, оръжията и петролните продукти ще останат в "негативния списък". Досега намалена ставка можеха да ползват само пелените, интернет услугите, електронните книги и конната езда.

Вместо система, основана на изключения, комисията иска да се премине към система от общи правила, приложими в целия Европейски съюз.

Комисията, която иска да облекчи средните и малки предприятия, предвижда общ праг в целия ЕС, под който компаниите могат да ползват намален ДДС. Микропредприятията - с оборот под 100 000 евро годишно в Европа - ще имат дори възможността да бъдат освободени от ДДС във всички европейски страни, където развиват дейност. ДДС е един от източниците за финансиране на европейския бюджет.

Московиси отбеляза, че реформата на ДДС в ЕС е насочена към намаляване на загубите от избягване на плащането на този данък от предприятията, възлизащи средно на 50 милиарда долара годишно в целия ЕС. В момента системата на ДДС не е хармонизирана в ЕС и се движи от 17 процента в Люксембург и 25 на сто в Швеция, а в Швейцария, която не е член на ЕС, ДДС е 8 на сто.

Дневник