Учителите, които работят в малки населени места и с уязвими групи, ще получат допълнително увеличение на заплатите. При равни други условия повече пари ще получат преподавателите от Северозападна България, Родопите, Странджа-Сакар и граничните райони. Това предвижда проект за промени в Наредбата за финансирането на институциите в системата на предучилищното и училищното образование, който министърът на образованието Красимир Вълчев представи днес.

До края на годината не се предвижда ново увеличение на учителските заплати, но в бюджета за т.г. има допълнителни 90 млн. лв., които ще отидат за повишение на възнагражденията в определи региони. От тях 55 млн. лв. вече са раздадени на общини със Закона на държания бюджет и целта на промените в наредбата е да поясни принципът. Други 35 млн. лв. ще бъдат разпределени по новите критерии и най-вече - за обучение на деца от уязвими групи. Целта според министър Вълчев е да има добри и млади педагози във всички региони.

С промените се въвежда регионален коефициент на финансирането, според който допълнителните средства ще зависят от отдалечеността от градовете с население над 100 хил. души, от отдалечеността от общинския център и от неговата големина. Средният най-висок процент на допълнително увеличение на парите за учители в най-малките и отдалечени населени места по думите на министъра е 12%, но в повечето общини увеличението ще е по-голямо. "В близката периферия на големите градове е по-лесно да се осигурят педагози, тъй като те могат да живеят в големия град и да пътуват. Пътуващите от Хасково до Ивайловград обаче за по-пряко минават през Гърция", обясни министър Вълчев. Вече се финансират всички разходи за транспорт на педагогически специалисти.

В 112 общини ще получат най-много пари

При равно други условия повече пари ще получат учителите от 112 общини от т.нар. региони от целенасочено въздействие - Северозападна България, Родопите, Странджа-Сакар и малките гранични райони. Сред общините са Ардино, Кула, Батак, Златоград, Ивайловград и други. Министър Вълчев даде пример, че средното допълнително увеличение на заплатите в Ивайловград ще бъде 16%.

Според образователния статус на родителите ще бъдат определени децата от най-уязвимите групи, за преподаването на които учителите ще получат допълнителни възнаграждения. Най-големи ще са те в училища, където родителите на половината деца са с начално образование. Предполага се, че увеличението ще бъде между 15 и 20 %. Министър Вълчев обеща и голям проект за допълнително обучение по български език в детските градини. Част от допълнителните средства ще може да бъдат давани и за други специалисти като медиатори.

Училищата, в които има концентрация на деца от уязвими групи, ще могат да формират маломерни паралелки и да ги разделят на две. Не се предвижда минимален брой на учениците в паралелка.

За 55 професионални специалности ще има повече пари

Допълнително финансиране ще получат и професионалните гимназии, които обучават по 55 специалности. Става въпрос за специалности, в които в момента се пенсионират двойно повече специалисти, отколкото се обучават. Образователното министерство вече е подготвило такъв индикативен списък, който ще бъде изпратен в гимназиите.

"Тези училища също ще могат да формират маломерни паралелки по съответните специалности", обясни министър Вълчев. В списъка са специалности по направления като транспортни услуги, машиностроене, металообработване, металургия, електротехника, енергетика, строителство, хранителни технологии и др. Става въпрос за пътностроителна техника, автотранспортна техника, стругарство, локомотиви и вагони, металорежещи машини, вътрешни ВиК мрежи, външни облицовки и настилки и др.

Образователното министерство и общините ще финансират центрове за кариерна ориентация и развитие.

Dnevnik.bg