Българският национален отбор по баскетбол допусна първо поражение във втората фаза на световните квалификации. Възпитаниците на Любомир Минчев не успяха да повторят страхотното си представяне от четвъртък, когато сътвориха подвиг с победата си срещу Франция, и загубиха със 73:77 при гостуването на Русия.

През целия двубой българите бяха близо до руснаците, но разликата дойде от слабата стрелба на националите при свободните удари. Те пропуснаха цели 13 от 29-те си опита от наказателната линия.

Най-полезен за българите беше Александър Везенков, който отбеляза 22 точки. Играчът на "Олимпиакос" добави 12 борби и три асистенции.

През първото полувреме българите изоставаха значително при борбите и успеваемостта си от свободните удари. Националите овладяха едва 11 единоборства, срещу 24 за руснаците. От наказателната линия възпитаниците на Минчев отбелязаха малко над 50% от стрелбите си, докато руските състезатели бяха почти безгрешни по този показател.

Българите започнаха силно, като Дий Бост реализира първата тройка в двубоя, с което националите поведоха със 7:2. Павел Маринов беше много активен в началото с честите си пробиви към коша.

До края на частта обаче българският отбор отстъпи инициативата. Националите допускаха много грешки от стрелба и често оставяха свободни пространства в защита. Алексей Швед вдъхнови руснаците, които водеха с 30:20.

Българите влязоха устремено във втората част и върнаха пет точки от преднината на съперника. Разсеяната игра на националите обаче продължи, като почивката дойде при 47:40 за Русия.

До края на третата част домакините увеличиха преднината си до 60:51, преди да дойде моментът на българите. Със серия от девет точки, от които две тройки на Божидар Аврамов и Везенков, националите изравниха за 60:60.

Българите започнаха четвъртата част с изоставане при 60:62. Възпитаниците на Минков можеха да поведат, но в някои моменти не взеха най-правилните решения в нападение.

Минута преди края националите изоставаха в резултата при 69:74. Тогава Павел Маринов вкара важна тройка, с което увеличи напрежението при домакините. Впоследствие Дий Бост изпусна от наказателната линия и разликата остана две точки при 73:75. Спорен фаул срещу Швед отново върна пасива на националите на четири точки, като това беше последният епизод в двубоя.

След загубата българският отбор събра 11 точки и остава пети в класирането. Руснаците излязоха трети с 12 точки, колкото има и Финландия. За световното първенство догодина се класират първите три отбора в групата.