Баскетболистите на "Левски Лукойл" продължиха безгрешния си ход в Купата на ФИБА Европа. Българският шампион надигра финландския "Катая" със 102:95 като гост и записа пета победа от пет мача в група G на четвъртия по сила европейски клубен турнир.

Двата отбора си бяха гарантирали класирането за втората групова фаза на турнира още преди тази среща. Успехът във Финландия обаче осигури на "Левски Лукойл" първото място в групата. Гръцкият "Арис" и украинският "Днипро" ще отпаднат от надпреварата.

"Левски Лукойл" изоставаше в резултата през по-голямата част на двубоя с "Катая". Финландците имаха аванс от пет точки след първото полувреме, а преди последните десет минути водеха със 75:72. Българският шампион обаче изигра силна последна четвърт, в която се наложи с 30:30.

Христо Захариев беше най-полезен за победата на "Левски Лукойл" с 21 точки и 12 борби. Деян Иванов също вкара 21 точки, към които добави осем борби и четири асистенции. Патрик Рембърт се отчете с 19 точки, седем асистенции и пет борби. Миливойе Мийович добави 16 точки.

"Балкан" също продължава напред

Другите два български отбора, които участват в турнира, претърпяха поражения тази вечер. "Балкан" (Ботевград) отстъпи със 73:84 при гостуването си на "Цмоки Минск", а "Рилски спортист" загуби с 83:104 срещу "Алба Фехервар" у дома.

Въпреки загубата в Беларус "Балкан" също се класира за втората групова фаза на турнира. Българският отбор има три победи и две поражения, с колкото са "Цмоки Минск" и АЕК (Ларнака). Тимът от Ботевгард обаче не може да бъде изместен от едно от първите две места.

"Балкан" ще гостува на белгийския "Монс" в последния кръг на 20 ноември. Дори да загуби, българският отбор ще бъде с по-добри показатели от загубилия мача между "Цмоки Минск" и АЕК (Ларнака). При успех тимът от Ботевград ще спечели групата.

В същото време "Рилски спортист" претърпя пета загуба от пет мача и остава твърдо на последно място в група F. Тимът от Самоков отдавна загуби шансове да продължи в следващата фаза.