Разследващите са констатирали над 1 млрд. лв. в швейцарска сметка на обвинения в пет различни престъпления бизнесмен Николай Банев. Това обяви в интервю за "Нова телевизия" зам. главния прокурор и доскорошен шеф на спецобвинението Иван Гешев.

"Колегите са поискали от компетентните власти в Швейцария сметките да бъдат запорирани", обясни Гешев и допълни, че според наблюдаващите делото прокурори имало достатъчно доказателства, че тези при тези средства стара дума за пране на пари.

"Самият факт, че в сметките, които те контролират, има над 1 млрд. лв. говори, че при евентуалното им пускане (от ареста - бел.ред.) те биха могли да преместят тези пари, където си искат", уточни Гешев.

Той отхвърли вариант действията срещу Баневи да идват от конкуренти. "Не знам каква конкурентна среда създават Баневи, при положение че нямат бизнес. Те само режат на скрап предприятия. Няма бизнес, който е конкурентен на техния", обясни зам. главният прокурор.

Според него профилът за семейство Баневи е такъв, че ако не са в ареста могат да окажат натиск върху свидетели и да манипулират доказателствата. По думите му средствата, с които се доказват престъпленията, в които са обвинени Николай и Евгения Баневи, са по-скоро документи и експертизи, а не свидетелски показания. Коментарът му за доказателствата дойде след журналистически въпрос, свързан с разпространено вчера до някои медии писмо от големия син на Банев, който е свидетел по разследването срещу баща си. В писмото Банев младши посочвал, че не е основен свидетел, а е един от многото свидетели по досъдебното производство. Гешев заяви, че терминът "основен свидетел" е журналистически, а не юридически. В правото всички са свидетели, допълни зам. главният прокурор и отказа да назове имената на останалите, дали свидетелски показания по делото.

Той бе помолен да коментира и лошите условия в арестите у нас."Те се определят и контролират от Министерството на правосъдието. Tези условия покриват минималните европейски изисквания. Явно са недостатъчно добри, но държавата ни е в това състояние. Това обаче не значи, че те не трябва да се подобряват", коментира Гешев.

За задържания в Турция Димитър Желязков, известен като Митьо Очите той каза, че е допусната екстрадиция от турския съд. Сега следва процедура – решение на външно министерство и в крайна сметка на президента Ердоган."Самият Желязков също не е доволен от условията в турския арест, жалвал се е на българския консул в Одрин", каза Гешев.

Dnevnik.bg