Служители на Главна дирекция "Борба с организираната престъпност (ГДБОП) са идентифицирани в България над 100 финансови "мулета" в преводи за милиони. Предотвратените щети са за половин милион евро. Това съобщи Явор Колев началник на отдел "Киберпрестъпност" в ГДБОП в ефира на "Нова телевизия".

"В България това се случва в големи компании, които са в топ 100 на българския бизнес. Това се случва заради недобра финансова защита. Оказва се, че е по-трудно да изнесеш кренвирши от хранителен магазин, отколкото да изнесеш 500 хиляди", каза той.

По думите му това се случва чрез отдалечен достъп до счетоводителя и подменяне на платежното нареждане, което е в платформата на банката. "Достъпът е заради недостатъчна защита, основен участник е финансовото "муле". Това е човекът, който открива банкова сметка, по която се превеждат парите. "Има два типа мулета – набрани чрез компании за работа – имат за цел да получават пари и да ги изпращат към други, за себе си оставят към 3 – 5 процента. Другият тип мулета са такива, които местни групи наемат и те са с нисък социален статус", добави Колев.

Той акцентира, че световен мащаб щетите са за трилиони долари. "Сигурността се подценява в българските компании. Има елементарни правила – например да се използва "стерилен" компютър с лицензиран софтуер", заяви специалистът и добави, че ГБДОП работи добре с Асоциацията на банките и измамите се предотвратяват за няколко часа, въпреки това киберсигурността не е на необходимото ниво.

Дневник