Националното сдружение на търговци и превозвачи на горива остава в стачна готовност заради промените в закона за горивата, които според неговите членове ощетяват дребните търговци в полза на едрите. Това съобщи на пресконференция лидерът им Симо Симов. Дребните търговци протестират срещу изискването за банкова гаранция от 20 хил. лв. за всяка бензиностанция, което според тях ще ги изхвърли от бизнеса.

Законът трябваше да влезе в сила на 28 януари, но правителството предложи на Народното събрание да го отложи за след шест месеца. Това стана след като освен дребните търговци срещу закона се обявиха и компаниите от минната индустрия, строителството и металургията. Причината е, че с измененията те ще бъдат затруднени да зареждат машините си.

Българската петролно-газова асоциация, обединяваща големите компании в бранша, настоява влизането в сила на закона да не се отлага с аргумента, че така ще се ограничи сивият сектор.

Разцепление "за" и "против" закона има и в национално представителните работодателски организации. Конфедерацията на работодателите и индустриалците (КРИБ) и Асоциацията на индустриалния капитал (АИКБ) настояват за отлагане на закона. Заради тази позиция петролно-газовата асоциация обяви, че напуска КРИБ. Междувременно обединението на дребния бизнес в бранша - Националното сдружение на търговци и превозвачи на горива, става член на КРИБ и на АИКБ.

Днес сдружението на дребните търговци обяви, че целта му не е да сваля правителството и е благодарно за съществуващия диалог. "Не сме политически обвързани, нямаме политическа нагласа, приемаме помощ от всеки, който ни подаде ръка", заяви Симов като добави, че единствено БСП е отказала да приеме нейни представители. Той изрази специална благодарност към омбудсмана Мая Манолова, сезирала Конституционния съд за спорните текстове и бившия вицепремиер Валери Симеонов, който последователно ги защитавал.

Дневник