Александър Лазаров преодоля първия кръг на квалификациите за "София оупън" след впечатляващ успех срещу поставения под №3 Лукаш Лацко. 21-годишният българин спечели със 7:6 (5), 6:2 и се доближи на победа от място в основната схема.

Лазаров е едва вторият българин, който печели мач в турнира от категория "АТП 250" в София. Досега това беше правил единствено Григор Димитров, който вдигна титлата през 2017 г.

Лазаров записа първи успех при четвъртото си поредно участие в София. Той получи "уайлд кард" за основната схема през 2017 г., като загуби на старта от молдовеца Раду Албот. (6:7, 2:6) През 2016 и 2018 г. отстъпи срещу румънеца Мариус Копил (6:7, 4:6) и германеца Оскар Оте (7:6. 5:7, 1:6) в първия кръг на квалификациите.

Мачът днес започна трудно за Лазаров, който допусна ранен пробив и изостана с 1:3. Българският тенисист обаче показа характер и успя да изравни при 4:4. Сервирайки при 5:5, той отново се озова в трудна ситуация. Лацко получи точка за втори пробив. Лазаров обаче се измъкна и в крайна сметка се стигна до тайбрек.

Решаващият гейм вървеше точка за точка до 3:3, когато Лазаров реализира минипробив. Българинът се възползва от ситуацията, спечели двете си подавания и стигна до три поредни сетбола при 6:3. Лацко спаси първите два, но при свой сервис Лазаров сложи точка на първата част.

След спечеления първи сет българският тенисист заигра с още по-голямо самочувствие. Той проби първите две подавания на бившия №44 в света, затвърди пробивите и поведе с 4:0.

Лазаров задържа предимството си и при 5:2 получи възможност да сервира за победата. Последва изключително драматичен гейм, който премина през цели 28 точки. Лазаров пропусна шест мачбола, а Лацков - пет точки за връщане на единия пробив. Българинът обаче се добра до седма възможност да приключи двубоя и я реализира, за да стигне най-голямата победа в кариерата си.

В директен мач за влизане в основната схема на "София оупън" Лазаров ще се изправи срещу германеца Рудолф Молекер или италианеца Лука Вани.