Шампионът Мирза Башич сдаде титлата от тенис турнира в София още в първия кръг. 27-годишният босненец отстъпи с 0:6, 6:3, 2:6 срещу полуфиналиста от 2016 г. Мартин Клижан.

Въпреки че приключи в три сета, срещата продължи само 84 минути. Началният удар се оказа ключов за развръзката в този двубой, в който нямаше нито една спасена точка за пробив.

Клижан сервираше на много високо ниво за разлика от Башич, който имаше сериозни проблеми в този елемент. 29-годишният левичар от Словакия, който заема 38-ото място в световната ранглиста, пласира девет аса и вкара 66% от първите си сервиси.

Носителят на шест титли в турнирите на АТП спечели 44 от 65-те точки, които бяха разиграни в подаванията му - 77% след първи сервис и 50% след втори. Башич направи само един ас, вкара 58% от първите си сервиси, а вторите му бяха лесна мишена за съперника.

Клижан започна ударно мача и спечели първия сет за 18 минути. Той взе седем поредни гейма, преди Башич да спре серията му за 1:1 във втората част. Шампионът от миналата година се пробуди и спечели три поредни гейма при 3:3, за да прати мача в решаващ трети сет.

Клижан обаче бързо спря устрема на 99-ия в световната ранглиста. Словашкият тенисист, който през 2015 г. стигна до №24 в света, реализира пробив още в първия гейм. При 4:2 той отново спечели подаването на шампиона, след което приключи двубой с убедителен сервис гейм.

Клижан, който освен полуфинал в първото издание на "София оупън" има четвъртфинал през 2017 г., постигна девета победа от 12 мача в "Арена Армеец". Две от победите му бяха в квалификациите през миналата година, когато стигна до осминафиналите.

В опит да се класира за трети четвъртфинал от четири участия словакът ще се изправи срещу Даниел Брандс. Германецът стартира от квалификациите, а в първия кръг отстрани поставения под №5 Николоз Басилашвили.

Победителят от мача между Клижан и Брандс ще играе в четвъртфиналите срещу поставения под №3 Данийл Медведев от Русия или холандеца Робин Хаасе, който победи Димитър Кузманов на старта.