Асоциацията на организациите на работодателите в България (АОРБ) предлага промени в правилника към Закона за мерките срещу изпирането на пари. Целта й е да се облекчат фирмите, които са длъжни до края на май да декларират пред Търговския регистър действителните си собственици.

Правилникът за прилагане на закона е приет през декември и в него се посочва как ще става декларирането. В текстовете е записано, че това трябва да става чрез нотариално заверена декларация.

Организацията е изпратила писмо до премиера Бойко Борисов с предложение за промяна в текстовете на правилника към закона, се вижда от съобщение до медиите. Предлага се да отпадне изискването за нотариална заверка на подписа.

Нотариална заверка на подписа при подаване на декларация за действителния собственик няма да доведе до повече сигурност в търговския оборот или до по-голяма правна тежест на документа, предвид което същото може да бъде заменено с обикновена писмена форма, посочват работодателите.

Неподалите тези декларации в срок може да бъдат глобени със суми между хиляда и 10 хил. лв., като те се налагат от ДАНС. От задължението не са освободени дори и едноличните търговци, чиито собственици са очевидни. По оценки на "Сега" задължението засяга над 40 хил. фирми.

В АОРБ членуват Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ), Българската стопанска камара (БСК), Българската търговско-промишлена палата (БТПП) и Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ).

Дневник