Парламентът прие окончателните промени в Кодекса за социално осигуряване на първо четене, с които разреши на новите пенсионери да включват в изчисляването на пенсията си дохода за трите най-благоприятни години преди 1997 г., съобщава "Фокус". Законопроектът беше внесен от групата на ГЕРБ.

В досега действащото законодателство в осигурителния доход, от който се изчисляваха новите пенсии за трудова дейност, не се включваше периодът от три последователни избрани от лицето години от последните 15 години осигурителен стаж до 1 януари 1997 г., както и осигурителният доход в периода 1 януари 1997 до 31 декември 1999 г.

С внесените изменения се дава възможност на лицата при подаване на заявление за отпускане на пенсия след 31 декември 2018 г. да изберат размера на пенсията им да бъде определен с индивидуален коефициент, изчислен по стария ред. Това означава, че ще могат да включат дохода за трите най-благоприятни години преди 1997 г. и на целия доход от 1 януари 1997 г. до пенсионирането им.

До 1 януари 2023 г. хората ще могат да избират по коя методика да се пенсионират.

По сегашния закон от 1 януари пенсиите се изчисляват на базата на осигурителния принос след 2000 г. като не се вземат предвид трите най-благоприятни години от преди 1997 г., както беше досега, нито приносът между 1997 и 1999 г. Идеята за промяната беше да не търсят хората стари документи от заличени фирми, в които някога са работили, а и да се избегнат злоупотребите с надути заплати на шефове на фалирали банки и източени фирми, осигурявали се на твърде високи суми в годините, в които таван на пенсията не е съществувал. Сега обаче анализ на НОИ показа, че около 30% от кандидат пенсионерите по новата формула ще получат по нисък индивидуален коефициент, което е твърде вероятно да доведе и до по-ниска пенсия. След обществено недоволство и по нареждане на премиера Бойко Борисов управляващите предложиха гласуваните днес нови текстове, които отново дават възможност за избор на бъдещите пенсионери.

Дневник