Проверката на Върховната административна прокуратура приключи и потвърди, че на петте политически партии и коалиции (ГЕРБ, "БСП за България", "Обединени патриоти", ДПС и "Воля") неправилно са изплатени суми, които значително надвишават субсидията, която им се полага. Тя е 11 лв. за един действителен глас, а в нарушение на разпоредбите на чл. 25, чл. 26 и чл. 27 от Закона за политическите партии (ЗПП) са били изплатени 13.23 лв. на глас.

Главният прокурор Сотир Цацаров е сезирал министъра на финансите Владислав Горанов, Сметната палата и Върховната касационна прокуратура с указания – да вземат мерки, за да не се допуска в бъдеще подобен резултат, да се въведе последващ контрол, а сега да се разследва извършено ли е престъпление от служители на Министерството на финансите.

На 22 май главният прокурор Сотир Цацаров разпореди на Върховната административна прокуратура (ВАП) проверка по реда на надзора за законност след телевизионното предаване "Шоуто на Слави" по Би Ти Ви, излъчено два дни по-рано, за допуснати нарушения на Закона за политическите партии при определяне на партийната субсидия за 2018 г.

Според оповестеното от редакционния екип на предаването тази субсидия е следвало да бъде в размер на 32 128 844 лв., но вместо това е била предоставена (предвидена в бюджета и реално изплатена) субсидия от 38 684 384 лв., т.е. с 6 519 540 лв. повече. В резултат на тези нарушения "цената" на действително получен глас като размер на партийната субсидия вместо определените в бюджета 11 лв. незаконосъобразно е увеличена на 13.23 лв.

Проверката е трябвало да изясни дали държавната субсидия за политическите партии през 2018 г. е била определена и изплатена при стриктно спазване на разпоредбите на Закона за политическите партии (чл. 25 – чл. 27) и дали е налице неправилно определяне и изплащане на суми в размер, по-висок от този по закон, съобщават от прокуратурата.

От държавното обвинение са установили, че информацията в телевизионното предаване "Шоуто на Слави" отговаря на действителността.

На петте политически партии и коалиции (ГЕРБ, "БСП за България", "Обединени патриоти", ДПС и "Воля") неправилно са изплатени суми, значително надвишаващи полагащата се субсидия от 11 лв. за един действителен глас, в нарушение на разпоредбите на чл. 25, чл. 26 и чл. 27 от Закона за политическите партии (ЗПП).

По същия незаконосъобразен начин е формирана и разпределена субсидията за политическите партии по чл. 26 от ЗПП, които не са представени в Народното събрание, но са получили не по-малко от едно на сто от всички действителни гласове на последните парламентарни избори.

На 3 юни Върховната административна прокуратура сезира министъра на финансите и определи 30-дневен срок, в който да се предприемат необходимите мерки и да се създаде организация за подобряване и контрол при разпределяне на годишната държавна субсидия при стриктно спазване на закона и да започнат незабавни действия за събиране и възстановяване на изплатените в повече суми по годишните субсидии на правоимащите партии за периода 2016-2018 г.

За да не се допускат в бъдеще подобни случаи и да се подобри управлението на риска, ВАП е указала на министъра на финансите да приложи законовите възможности за въвеждане на контролни процедури, методологии, механизми и средства при изпълнение на заповедите, определящи начина на разпределение на държавните субсидии.

Върховната административна прокуратура е сезирала и Сметната палата за предприемане на действия в съответствие със законовите й правомощия за финансов контрол по отношение на политическите партии съобразно подписаното Споразумение за сътрудничество между прокуратурата и палатата, посочват от прокуратурата.

На 3 юни ВАП сезира и Върховнана касационна прокуратура предвид събраните данни за извършени престъпления от общ характер от служители на Министерството на финансите.

Парламентарната комисия по правни въпроси ще разгледа днес предложения от Министерския съвет законопроект, според който получаващите по право държавна субсидия партии ще трябва да върнат "надвзетите" пари, чийто общ размер се очаква да бъде 14.5 млн. лв.

"Шоуто на Слави" представи информация от Министерството на финансите, според която през 2018 г. политическите формации са получавали не по 11 лева, а по 13.23 лева на получен на изборите глас.

Финансовият министър Владислав Горанов оправда това със законови несъвършенства, а БСП заяви, че ще иска оставката му.

Дневник