Съвет "Общи въпроси" на Европейския съюз прие днес заключения относно политиката на ЕС за разширяване и процеса на стабилизиране и асоцииране на заседанието в Люксембург. В него участва министърът на външните работи Екатерина Захариева.

Като потвърждава своите заключения от 26 юни 2018., съветът отбелязва препоръката на ЕК за започване на преговори за присъединяване с Република Северна Македония и Албания въз основа на положителната оценка на постигнатия напредък и изпълнението на условията, определени от съвета.

"Съжалявам, че днес не бе възможно да вземем решение за започване на преговори с Република Северна Македония и Албания, но вярвам, че това ще се случи най-късно през октомври, защото трябва да отговорим адекватно на усилията, които двете страни полагат за реализирането на необходимите реформи", каза Захариева, цитирана от пресцентъра на МВнР.

Тя допълва, че България продължава да бъде твърд поддръжник на Западните Балкани по пътя им към ЕС. "Само надеждната перспектива за членство в ЕС и прилагането на европейските ценности ще гарантират стабилността, сигурността и просперитета на региона", посочва Захариева.

Съвет "Общи въпроси" приключи подготовката на предстоящото заседание на Европейския съвет на 20-21 юни, като обсъди проекта за заключения. Дискусията на лидерите се очаква да се фокусира върху приемането на стратегическия дневен ред на съюза за периода 2019 - 2024 г. Европейският съвет ще обмени мнения и по темата за изменението на климата с оглед на предстоящата среща на високо равнище на Генералния секретар на ООН за климата на 23 септември 2019 г. и своевременното приемане на дългосрочната стратегия на ЕС.

Министрите проведоха последен за румънското председателство политически дебат по следващата Многогодишна финансова рамка за периода 2020 - 2027 г. на базата на ревизиран проект на преговорна кутия. България оценява положително повечето от елементите в ревизирания проект и смята, че той е добра основа за бъдещите дискусии.

В този контекст един от основните ни приоритети за следващата финансова рамка е акцентът на политиката на сближаване върху най-слабо развитите региони. Друг важен за България въпрос е външното сближаване на директните плащания, което да гарантира по-справедливо разпределение на пряката подкрепа и справедливото третиране на земеделските стопани. България като външна граница на ЕС отчита също необходимостта от осигуряване на адекватно финансиране за новите приоритети, като например в областта на миграцията, сигурността и отбраната.

Дневник