Втората в рамките на месец гореща вълна, идваща от Африка, предизвика температурни рекорди в Европа, докато в Русия прогнозират за края на седмицата рязко захлаждане и валежи от мокър сняг в европейската част.

Докато за Русия спускането на полярен въздух през юли и август не е непознато явление, за Западна Европа толкова чести и горещи вълни са необичайни и според специалисти по климата ще се превръщат в нещо нормално.

В Белгия и Холандия в сряда бяха поставени абсолютни температурни рекорди, много топло е във Франция, Германия и Великобритания, а прогнозата за днес е за още по-големи горещини.

В североизточните части на Испания вчера беше 41 градуса, но на над хиляда километра на север в Белгия регистрираха 39.9 градуса - най-високата температура от 1833 г. насам (предишният рекорд бе 36.6 градуса от 1947 г.), и отправиха предупреждения към страната за "червен код" за четвъртък.

На същата най-висока степен на тревога са поставени 13 града в Италия, като в Сардиния очакват над 40 градуса днес. Комбинацията с влагата от Средиземно море прави ситуацията още по-опасна за хората.

В Париж днес също ще бъде над рекордните 40.4 градуса и главният архитект по възстановяването на изгорялата катедрала "Нотр Дам" заяви, че се опасява от жегата да не се разместат камъните на силно повредения свод и да последва ново рухване.

В Холандия регистрираха в сряда своя нов абсолютен рекорд от 38.8 градуса, предишната най-висока температура бе от 1944 г.

Германският абсолютен рекорд от 40.5 градуса в сряда вероятно ще бъде подобрен още днес.

В Югоизточна Англия са се подготвили днес да запишат рекордните за юли 38 градуса.

По същото време в европейската част на Русия се подговят за рязко захлаждане от петък, като в централните части и горното поречие на Волга температурите ще паднат с до 10 градуса под нормата за юли. В северния край на европейска Русия не е изключено и да завали мокър сняг.

Има регистрирани юлски снеговалежи в Коми и това е вероятно да се повтори в края на този и началото на следващия месец. Същото важи за Мурманск, където не е валял сняг по това време на годината от средата на миналия век. Доста хладно ще е и далеч на юг в Москва - минимални температури от 10-12 градуса. Рекордът тук е от 1916 г., когато на 29 юли са измерили 5.6 градуса.

Дневник