Министърът на правосъдието Данаил Кирилов и шефът на парламентарната комисия по култура и медии Вежди Рашидов искат законодателни промени и изграждане на единен европейски стандарт за борба с трафика на културни ценности, с фалшифицирането на произведения на изкуството и на артефакти, както и с фалшивите новини.

Двамата са се обединили около идеята, че е необходимо изграждането на единен европейски стандарт за борба с трите явления, който да намери отражение в националното ни законодателство, съобщиха от Министерството на правосъдието.

Оттам посочват и че за обсъждането на бъдещите промени в закона ще бъде привлечен широк експертен състав, включващ представители на прокуратурата, МВР и Министерството на правосъдието.

Кирилов и Рашидов обсъдили "задълбочаването на сътрудничеството между законодателната и изпълнителната власт в борбата с нелегалния трафик на културни ценности, с фалшифицирането на произведения на изкуството и на артефакти и с "фалшивите новини", допълват от Министерството на правосъдието.

"Засилването на сътрудничеството между европейските страни в борбата с трафика на ценности, фалшификатите и фалшивите новини е много важно, защото този проблем засяга сигурността на всяка страна. Европейският опит дава добра основа за нови законодателни инициативи, за изработването на които трябва се направят работни групи. Свидетел съм, че Европа все повече се тревожи и от проблема с фалшивите новини, затова тази тема ще става все по-актуална за всички страни членки", казал Рашидов на срещата.

Той е запознал министъра с резултатите от срещите си в Бундестага в Берлин и в Камарата на депутатите в Рим.

В началото на месец юли бе създадена специална работна група, в която участват представители на Министерството на културата, полицията, прокуратурата, Съюза на българските колекционери, представители на музеи и галерии, Съюза на българските художници и неправителствени организации.

Според представителите й е нужно да бъдат създадени лаборатории, да се обучат експерти, да се осигури нива и съвременна техника за анализ и идентификация на произведения на изкуството.

Мерките се налагат заради сериозния дефицит и липсата на достатъчно експерти и техническо оборудване за справяне със зачестилите през последните години случаи на търговия с културно-исторически ценности и фалшификати на българско изобразително изкуство.

Очаква се през есента да бъдат готови конкретните предложения за промени в законодателството и за разширяване на експертния потенциал. Групата бе създадена след скандала, при който стана известно, че фалшификати са включени в изложба в галерия "Структура" в София. По случая проверка се прави и по искане на Върховната касационна прокуратура.

Дневник