Италианският премиер Джузепе Конте обяви, че ще подаде оставка по-късно днес, предадоха "Ройтерс" и Би Би Си. Конте посочи, че ще връчи оставката си на президента Серджо Матарела, който ще трябва да реши дали да свика предсрочни избори, или да опипа почвата за нова коалиция.

В реч пред Сената Конте обвини лидера на "Лига" Матео Салвини, че поставя собствените си лични и партийни интереси пред тези на страната, предупреждавайки, че опитът му да свали правителството може да навреди на икономиката. Той критикува "Лига", че иска да се възползва от популярността си в социологическите проучвания и да предизвика предсрочни избори, поставяйки в риск планирани реформи. "(Салвини) показа, че следва собствените си интереси и тези на партията си. Неговите решения представляват рискове за тази държава", подчерта Конте.

Как се стигна до кризата?

До правителствената криза се стигна, след като в началото на август лидерът на едната от двете управляващи италиански партии - "Лига", вицепремиерът и вътрешен министър Матео Салвини обяви, че управляващата коалиция с движение "Пет звезди" се е разпаднала след месеци на вътрешни неразбирателства и че единственият път напред са предсрочните избори.

Решението на Салвини дойде след месеци на напрежение в коалицията. На 7 август "Пет звезди" гласува срещу противоречивия проект за високоскоростна линия Торино - Лион - план, одобрен от "Лига" и опозицията - който послужи като претекст за Салвини да сложи окончателен край на съюза.

Той внесе предложение за вот на недоверие към правителството, но Сенатът реши да не го проведе незабавно и отложи за днес дебата за продължаващата криза, проваляйки усилията на Салвини за по-бързо организиране на нови избори. Датата бе подкрепена от "Пет звезди" и от основната опозиционна лявоцентристка Демократическа партия. "Лига", партията на Силвио Берлускони "Напред, Италия" и крайнодесните "Италиански братя" гласуваха да има вот на недоверие още в сряда миналата седмица.

Салвини настоява за нови избори, надявайки се да се възползва от растящата си популярност. На евровота "Лига" спечели 34 процента, а "Пет звезди" звезди падна до 17 процента. Смята се, че сега "Лига" може да получи 34-39 процента и с лекота да стане най-голямата партия в бъдещия парламент. Тя обаче е много по-слаба в сегашния парламент, защото на националните избори през март 2018 г. получи 17% и бе на трето място след "Пет звезди" и Демократическата партия.

Тревогите за икономиката

"Политическата криза вече изтласка доходите от италианския 10-годишен публичен дълг до 1.83%, най-високото ниво за пет седмици. По-високата доходност на държавните облигации обаче ще засили уязвимостта на местните банки към суверенен риск, тъй като те държат по-голямата част от публичния дълг на Италия", коментира Еуджен Аническу, управител на "Кофас" за България и Румъния.

Тежестта на дълга е още по-притеснителна, тъй като италианската икономика вече е отслабена - след като влезе в техническа рецесия през четвъртото тримесечие на 2018, растежът беше нулев през първата половина на 2019 г. (тримесечното изменение на БВП беше 0.1% през първото тримесечие и 0.0% през второто), се посочва в съобщение на "Кофас". "Италианската политическа
криза, както и противопоставянето на Салвини на европейските институции могат да влошат доверието, което вече е нарушено от търговското напрежение и Брекзит. Ако растежът се забави и ръстът на суверенитета се повиши, основният излишък на правителството вероятно ще бъде недостатъчен, за да предотврати увеличаване на публичния дълг."

Дневник