Председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер заяви вчера, че има проблематични моменти в най-новите предложения на Великобритания за Брекзит и че са необходими допълнителни разговори, предаде "Ройтерс".

"Приемане на подобно предложение няма да изпълни всички цели на предпазния механизъм: да се предотврати твърда граница, да се запази сътрудничеството между севера и юга и икономиката на острова, да се защити единния пазар на ЕС и мястото на Ирландия в него", гласи изявление на Комисията.

То бе публикувано след телефонен разговор на Юнкер с ирландския премиер Лио Варадкар, добавя "Ройтерс".

Според Варадкар британските предложения за статута на границата между Република Ирландия и Северна Ирландия след Брекзит са несъвършени в много аспекти.

По думите му има две главни пречки. Първата е "механизмът за съгласие", според който правителството в Лондон иска да даде на регионалния парламент в Белфаст правото да гласува за специални митнически правила, а през 2025 г. северноирландските парламентаристи отново да гласуват по въпроса.

Другото препятствие е това, че "не може да има контролни пунктове и мита" по ирландската граница, както предлага британският премиер Борис Джонсън.

"Нито една партия - нито моята партия, нито "Шин Фейн", нито Демократическата юнионистка партия - не бива да са в позиция да налагат вето каква да бъде волята на мнозинството в Северна Ирландия и Ирландия", каза Варадкар след среща в Стокхолм с шведския си колега Стефан Льовен.

Льовен отбеляза, че ЕС би обсъждал отсрочване на Брекзит, но за това трябва да има основателни причини. "Удължаването (на срока за влизане в сила на чл. 50 от Лисабонския договор) зависи от причината за удължаването", каза той. Шведският премиер добави: "Разбира се, ние искаме да обсъждаме това, но е необходимо да има основание. Какво чакаме?".

Помирителен тон

Джонсън се опита вчера да изгради коалиция в Камарата на общините в подкрепа на своя нов подход към Брекзит. Той направи това очевидно с усещане за приближаващия краен срок за излизане на страната от ЕС и въпреки сдържаното отношение на европейските лидери към новите предложения, предаде "Асошиейтед прес".

Джонсън насочи своето послание към онези депутати, чиито избирателни окръзи гласуваха за напускане на ЕС на референдума през 2016 г., използвайки по-помирителен тон, отколкото при предишните си изяви пред депутатите. Премиерът се опита да ги убеди, че промените в предложенията за режима на търговията между Ирландия и Северна Ирландия след Брекзит трябва да тушират опасенията, накарали мнозина депутати да отхвърлят на три пъти споразумението, постигнато от неговата предшественичка Тереза Мей.

"Положихме искрени усилия да преодолеем бездната, да примирим очевидно непримиримото и да изминем последния оставащ километър, тъй като времето ни притиска", каза той.

Новите предложения се фокусират върху поддържането на отворена граница между британската провинция Северна Ирландия и Република Ирландия, която е член на ЕС. Именно този проблем е ключовият препъни-камък към споразумение за Брекзит. Сега Лондон предлага въпросът да бъде решен, като Северна Ирландия остане тясно обвързана с правилата на ЕС за търговия със стоки, вероятно за един по-продължителен период.

Джонсън се обърна и към ЕС с по-мек тон, макар че новите предложения отначало бяха представени от неговата канцелария като финална оферта по принципа "приемаш или отхвърляш".

Той се опита да понижи температурата на бурните дебати и на острия език, характерен за последните седмици в Камарата на общините, и дори каза, че е "разочарован" от тона, използван от някои депутати, поставящи под въпрос неговите предложения.

Непримирими опозиционни депутати обаче отново атакуваха плана и самия Джонсън, като го обвиниха, че е наясно, че новите предложения няма да бъдат приети. Парламентарният лидер на Шотландската национална партия Иън Блекфорд каза, че офертата на Джонсън просто все повече тласка страната към Брекзит без споразумение, предлагайки на ЕС план, който вероятно ще бъде отхвърлен.

Същата теза изложи и лидерът на лейбъристката опозиция Джереми Корбин.

/БТА, Дневник