Омбудсманът Диана Ковачева изпрати писмо до министъра на регионалното развитие и благоустройството Петя Аврамова с шест препоръка за промени в Закона за управление на етажната собственост (ЗУЕС), с които по нейно мнение ще се решат проблемите в отношенията на живеещите в етажните собствености. Препоръките са провокирани от множеството жалби заради скандали във входовете и неразбирателство между съседите, когато трябва да се събират средства или да се извършват спешни ремонти.

Сред препоръките на омбудсмана за промени в закона е увеличаване на правото на местните власти да упражняват контрол по прилагането на закона. "В своята работа непрекъснато се сблъсквам с проблеми на гражданите, при които основният принцип на закона - "саморегулацията", не е изпълним. В много случаи собствениците не могат да стигнат до еднозначно решение и да управляват правилно етажната собственост. Това води до засилено напрежение сред живеещите в сгради в режим на етажна собственост. В тези случаи те имат нужда от местните власти, които да служат за арбитър по възникналите проблеми между тях.

Собствениците, които не обитават имотите си, да бъдат задължени със закон да плащат за поддръжката на общите части, предлага омбудсманът. Според сегашните разпоредби те могат да не плащат, а това според Ковачева води до несправедливо разпределение на разходите за абонаменти и услуги в сградата, които се плащат непрекъснато.

Облекчаване на кворумите за провеждане и вземане на решения на общото събрание на собствениците е друга от препоръките на омбудсмана. Това е необходимо с оглед на нарастващия брой необитаеми жилища в сградите и на
незаинтересовани собственици, които не присъстват на общите събрания в сгради в режим на етажна собственост.

Писмото на омбудсмана е свързано и с инициативата на Министерството на регионалното развитие и благоустройството за изготвяне на проект за изменение на закона. Срокът за предоставяне на идеи за промяна беше до 15 април 2019 г., но и до момента няма публикуван проект за обществено обсъждане.

Дневник