Valea Foundation е новият собственик на 7.87% от Първа инвестиционна банка благодарение на сделка за за почти 59 млн. лв за увеличаване капитала на ПИБ, в която досега се знаеше, че е участвало правителството през Българската банка за развитие (ББР)

Името на фондацията бе посочено в съобщение на банката с допълнение, че тя е "семейна фондация на г-н Карел Комарек". Той е сред най-богатите чехи, започнал основно в енергетиката като един от хората, за които пражкото издание "Хосподарске новини" пише, че са натрупали състояние в началото на прехода, "купувайки евтино и продавайки скъпо".

Днес обаче Комарек е по-известен с настъплението с в хазартния бизнес. Чрез своята Sazka Group той опитва да купи гръцкия лотариен оператор OPAP, в който има 40%, и се подготвя с оферта за британската National Lottery през 2023 г. Специализираното издание Gaming Intelligence описа в края на миналата година историята на Sazka като "Лото експлозия".

В началото на юни от Sazka Group потвърдиха пред "Дневник", че миналата година са отправили "индикативна, необвързваща оферта за придобиването на мажоритарен дял в "Националната лотария" на Васил Божков. "Необвързващата ни оферта не бе приета и преговорите бяха прекратени", допълниха от компанията. Малко преди това Божков съобщи за този интерес и посочи, че са били предложени над 1 млрд. лв. за 51% от "Националната лотария".

"Valea Foundation има многобройни инвестиции в Европа и САЩ", казват днес от ПИБ и представят Комарек като един от водещите бизнес предприемачи в Централна Европа".

Всъщност, той е по-известен със своята KKCG Group, регистрирана в Швейцария, която, от своя страна, е притежавана от Valea Foundation (известна още като Valea Holding), регистрирана във Вадуц, Лихтенщайн.

Сп. "Форбс" изчислява състоянието му на 3.1 млрд. долара за 2019 г. и го поставя тази пролет на 648 място в списъка си с милиардери и на пето място в родината му - веднага след премиера Андрей Бабиш. Далеч напред на първа позиция е Петр Келнер, който купи бизнеса на "Теленор" в България и не успя да придобие групата зад Нова телевизия.

51-годишният Комарек е започнал бизнеса си, търгувайки с петрол и газ през 90-те, а през 2010 г. е напуснал семейния бизнес, в който е работил с баща си и сестра си, за да създаде KKCG - своя инвестиционна компания, разказва "Форбс".

KKCG инвестира в хазарт, информационни технологии, недвижими имоти и биомедицина. След превръщането на чешката SAZKA в конгломерата SAZKA Group Комарек става "най-големият хазартен собственик в Европа". През 2016 г. създава базирана в Западна Вирджиния, САЩ, компания за производство на метанол.

В Чехия е пазарен лидер и при числовите игри, и при инстантната лотария. В Италия има миноритарен дял (32.5%) в LOTTOITALIA. В средата на април Sazka обяви, че в Гърция OPAP е придобила 51% от Stoiximan - най-големият национален доставчик на онлайн залагания, и че има споразумение да придобие още 34%. Чехът има лиценз за дейност и в Кипър.

В Австрия има миноритарен дял (38.2%) в Casinos Austria и дъщерната ѝ компания Austrian Lotteries, които са ексклузивните оператори на лотарии, 12 казина и онлайн залози. Това е големият удар на Комарек за 2019 г. Той се бори близо 5 години за него с Йохан Граф (вторият по богатство австриец) и неговата група Novomatic. Съгласно сделката чехът в крайна сметка ще има дял от 55.5%, контрол над компания и ще получи бизнес, който е 8 пъти по-голям от този на SAZKA в Чехия.

Но инвестиционният интерес на Комарек остава широк. В момента KKCG се състезава за придобие Innogy, електроразпределително дружество на E.ON в Чехия. През последните месеци Комарек се раздели с имена като тудиото за компютърни игри Geewa, големия кол център Conectart, ключовия чешки туроператор Fischer и CAD Studio, известна като създател на продукти за популярният софтуер за проектиране AutoCAD.

Дневник