Най-големият в Европа нискобюджетен превозвач "Райънеър" (Ryanair), който има бази и в България, обяви, че през септември и октомври ще намали капацитета си с 20% заради "забележително намалелите" резервации напоследък. Според авиокомпанията това се дължи на несигурността, предизвикана от ръста на заразените с коронавирус в няколко европейски страни. Свиването на капацитета ще се състои в намаление на боря полети вместо в затваряне на полети до определени дестинации.

Превозвачът посочва, цитиран от Би Би Си, че ще се фокусира основно върху страни, в които разпространението на заразата е довело до рестрикции в Ирландия и Великобритания.

Изданието посочва, че Великобритания е въвела отново 14-дневна карантина за идващите от Испания, Франция и Швеция, а Ирландия има такива мерки спрямо идващите от Германия и Великобритания.

Компанията увеличи полетите си до 60% от нормалния си график през този месец, но в понеделник неин говорител обяви, че орязването на полетите през следващите два месеца е неизбежно. Купилите вече билети за този период са били уведомени по имейл за промените, които ги засягат. Те могат да сменят датите на полетите, да получат ваучер или парите.

Междувременно конкуренцията в лицето на "Изиджет" (Easyjet) обяви, че ще закрие базите си в Станстед, Саутенд и Нюкасъл, което ще доведе до орязването на 670 работни места. В допълнение е възможно още до 1200 души за загубят работата си, тъй като превозвачът работи по план за съкращения заради ефекта върху бизнеса от пандемията.

Секторът е един от най-силно засегнатите. През юли кабинният персонал на "Райънер" се съгласи на орязване на заплатите, за да са по-малко съкращенията в компанията. В Германия кабинният състав отказа това и превозвачът закри базата си във Франкфурт Хан.

"Бритиш еъруейз" (British Airways) иска да съкрати 12 хил. служители от общо 42 хил. и обяви, че 6 хил. вече са се съгласили доброволно да напуснат срещу обезщетения. Също през май базираната в Дубай "Емирейтс" (Emirates) обяви съкращаването на 9 хил. души. Производителят на самолети "Еърбъс" обяви съкращаването на 15 хил. работници през юни, производителят на двигатели за самолети "Ролс Ройс" обяви, че ще съкрати 8 хил.

Дневник