Произволни арести, сериозни проблеми с независимостта на съдебната система, сериозни ограничения на правото на свободно изразяване, включително цензура в медиите, тежки корупционни деяния - това са само част от констатациите за България по отношение на в годишния доклад Държавния департамент на САЩ състоянието на човешките права за 2020 г.

Документът е обявен от държавния секретар Антъни Блинкън, съобщи посолството на САЩ в София. Припомня се, че Вашингтон поставя правата на човека в центъра на външната политика, защото те са от съществено значение за мира и стабилността. Тази година докладът обхваща 198 държави и територии. Срокът за публикуване на доклада тази година бе 30 март.
 

В резюмето на констатациите, засягащи България, се казва дословно:

    "Съществените проблеми, свързани с правата на човека, обхванаха: насилствено отношение от страна на полицията; произволни арести; сериозни проблеми с независимостта на съдебната система; сериозни ограничения на правото на свободно изразяване, включително цензура на медиите, насилие и заплахи за упражняване на насилие срещу журналисти, както и корпоративен и политически натиск върху медиите; връщане на бежанци или търсещи убежище лица; тежки корупционни деяния; престъпления, свързани с насилие или заплахи за упражняване на насилие срещу роми; насилие срещу деца; престъпления, свързани с насилие или заплахи за упражняване на насилие срещу лесбийки, гейове, бисексуални, транссексуални и интерсексуални лица (ЛГБТИ).

    Макар че властите предприеха стъпки за наказателно преследване и налагане на наказание на длъжностните лица, извършили нарушения на правата на човека, действията на държавните органи бяха недостатъчни и се наблюдаваше проблем с безнаказаността".

Припомнено е, че България е конституционна република, управлявана от свободно избрано еднокамарно Народно събрание. Държавното управление се осъществява от коалиционно правителство, ръководено от министър-председател. По отношение на последните проведени национални избори - парламентарните през 2017 г. и президентските есента на предишната година, се припомня, че не са установени нарушения от изборната администрация, международните и местните наблюдатели са ги определили за свободни и честни като цяло, "но посочиха някои недостатъци". За потребителите на документа се казва още: МВР отговаря за правоприлагането, миграционните въпроси и граничния контрол. Държавна агенция „Национална сигурност“ е подотчетна на Министерския съвет и отговаря за разследването на корупция и организирана престъпност. Въоръжените сили отговарят за външната сигурност, но могат също така да подпомагат опазването на сигурността на границите. По време на извънредното положение поради пандемията от коронавирус въоръжените сили получиха правомощия да прилагат мерките и ограниченията, свързани с COVID-19, но не ги упражниха. Националната служба за охрана, подчинена на президента, отговаря за сигурността на държавници и високопоставени официални лица. Гражданските власти поддържаха ефективен контрол върху силите за сигурност. От представители на силите за сигурност бяха извършени определени нарушения.

Очаква се скоро пълната версия на доклада на Държавния департамент да бъде публикувана и на български език.

В публикувания документ на английски език  пет пъти се споменава името на бившия вече депутат от ДПС Делян Пеевски - в частта за свободата на медиите и изразяването, като е наречен "олигарх". Казва се още, че той е използвал медийния си контрол, за да осигурява позитивно отразяване за определени политици и главния прокурор. По отношение на последния се говори и за селективност при разследвания.

В частта за медийната свобода са споменати и случаите на уволнения в медии, като за пример е дадена "Нова Броудкастинг Груп", чийто вече бивш собственик Кирил Домусчиев е обозначен със същата дума.

Разказва се и за полицейско насилие по време на протестите с искане на оставките на премиера Бойко Борисов и главния прокурор Иван Гешев, като са описани и конкретни случаи. Не е пропуснат и случая "Хиполенд", чиито служители се бяха появили на протеста в облекло с логото на фирмата, а след това държавните органи "влязоха" на проверки в нея.

Случаите на предаване на чужни правителства на хора, които са потърсили убежище в България също не са пропуснати, като споменат е случая с турския гражданин Абдула Бююк.

ClubZ