Ако някой застраши интересите на Русия, "ще съжалява, както никога досега" и ще е по-добре "никой да не си и помисля да пресича т нар. червени линии" на Москва.

Такова задочно послание отправи към Запада руският президент Владимир Путин по време на обръщението си в централна изложбена зала "Манеж" в Москва, пред двете камари на парламента и губернаторите в страната.

Речта бе основно посветена на вътрешни проблеми на Русия - икономиката, социалните въпроси, околната среда, пандемията. В това няма изненада, тъй като президентът и "Единна Русия" се готвят за парламентарните избори на 19 септември.

Същевременно някои руски и западни анализатори писаха за възможни остри предупреждения към Запада в момент, когато отношенията са силно обтегнати заради ситуацията в Украйна, състоянието на руския опозиционер Алексей Навални и напрежение, свързано с дейността на руски дипломати в Европа (включително България). В края на седмицата изгонването на 18 души от руското посолство в Чехия заради взрива от 2014 г. доведе до размяна на остри реплики между Прага и Москва.

"Киплинг е велик писател"

Към края на продължилото около час и двайсет минути обръщение обаче той премина от икономиката към темата за външните усилия да бъде нападана Русия. "Всички свикнаха с политически мотивираните санкции," заяви Путин, седмица след като американският президент Джо Байдън обяви нови мерки срещу Москва заради намеса в изборите и мащабна кибератака.

"За някои държави е спорт да говорят за Русия - състезание кой ще говори най-високо срещу Русия. Опитваме се да бъдем сдържани. Дори не опитвам да съм саркастичен, опитваме да сме скромни. Не отговаряме грубо... искаме да запазим добри отношения със съседите си."

Президентът направи и неочакван литературен паралел с творчеството на британския писател Ръдиард Киплинг и "Книга за джунглата", за да сравни противниците на Русия с тигъра Ширхан и хиената Табаки:

"Както вече казах, дърпат Русия тук или там без причина. И, разбира се, около тях... около Ширхан се въртят малки Табаки. Като в роман на Киплинг е... Киплинг е велик писател." 

Владимир Путин, президент на Русия

"Но ние искаме да поддържаме добри отношения. Ако обаче те искат да изгорят мостовете, трябва да знаят, че отговорът на Русия ще бъде асиметричен, ще бъде твърд," продължи Путин.

Между Лукашенко и Янукович

Западът въобще не забелязва някои събития, продължи Путин, като насочи вниманието към твърденията на властта в Беларус за опит за преврат и план за "убийство на президента" Александър Лукашенко, заради който имаше задържани.

"Можете да кажете каквото искате за президентите Янукович (сваленият Виктор Янукович през 2014 г. - бел. ред.) и (Николас) Мадуро във Венецуела. Можете да мислите каквото искате за Янукович, който едва не бе убит. Да мислите каквото искате за Лукашенко, но да организирате преврат, да планирате убийство на лидерите на страната? Прекалено е... Никой не мисли какво щеше да стане, ако превратът беше успял. Никой не мисли за Украйна и какво стана след преврата в тази страна."

Владимир Путин, президент на Русия

Москва е основният съюзник на Беларус, където през август миналата година започнаха масови протести срещу управлението на Лукашенко. Те утихнаха, а опозицията се раздели, но част от нея смята да продължи с акциите през пролетта. Паралелът между Киев и Минск е, защото за официалната линия на Русия събитията в Украйна от февруари 2014 г. са преврат, подкрепян от Запада.

Климатично състезание с ЕС

Путин наблегна на други въпроси като ситуацията с коронавируса, демографията, социалните услуги. По думите му Москва трябва да действа, за да се приготви за борбата с климатичните промени и да намали емисиите си. "Размерът на парниковите газове трябва да се промени, за да се намали под този, (който иска да постигне) ЕС в следващите 30 години," каза Путин ден преди преди виртуалната климатична среща на върха на президента Джо Байдън, на която ще говори и той.

Путин не навлезе в подробности какво трябва да се направи. Евросъюзът иска да постигне климатична неутралност до средата на века.

Президентът също така призова за нови закони за опазване на околната среда, за да не се повтарят случаи като замърсяването в Норилск от миналата година. До 2024 г. в някои райони индустиралното замърсяване трябва да се намали с 20%. Трябва да се увеличат глобите за компании, които допускат екокатастрофи.

"Пандемията ни атакуваше по много фронтове, но бях сигурен, че ще преодолеем предизвикателствата," каза Путин. По думите му "духовните ни ценности, културните ценности, за които някои държави започнаха да забравят, все още ни крепят и свързват" и помагат за предизвикателствата. "Днес демографската ситуация е отчайваща. Трябва да признаем това... да опазим населението" и кризата само припомня това предизвикателство, продължи Путин.

Насред ниския интерес към ваксинирането Путин призова да се ускори имунизацията, за да има "колективен имунитет през лятото" . Президентът изрази надежда, че от юли ваксините ще са достъпни за всички, както и че из страната ще действат мобилни здравни екипи, които да оказват помощ по време на пандемията. "Решението на проблема е в нашите и във вашите ръце, в ръцете на всички граждани. Отново отправям към всички руски граждани призива: ваксинирайте се."

Путин поиска още опростяване на социалните услуги, без бюрокрация и с начин, който ще насърчава създаването на семейства и електронното предоставяне на услуги, където и когато искат гражданите. Той говори за плащанията за деца в семейства по време на пандемията, въведени миналата година.

Дневник