Президентът избра да посочи шефа на Сметната палата Димитър Главчев за кандидат за служебен премиер на България - това съобщиха от прессекретариата на президентството, след като последователно в рамките на два дни Румен Радев разговаря с всички лица, които могат да заемат поста след конституционните промени. 

На 30 март от 14.00 часа държавният глава ще приеме кандидата за служебен министър-председател в президентската институция, за да му възложи да предложи състав на служебно правителство, уточниха от "Дондуков" 2.

Вчера лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов заяви, че "истински се надява" президентът да не посочи Димитър Главчев, след като посочи, че много държи и че няма да го позволи по никакъв начин служебен премиер да е Росен Желязков.

Мотивите за това желание на Борисов той аргументира така: 

"Към г-н Желязков ще впрегнат цялата агитационна мощ на групата на партията на изпълнителната комисия на групата да не ни ги причиняват. Защото цялата кампания ще мине все едно ние управляваме. Ние управляваме след като сме спечелили избори, а не да сме втори, трети или пети и да искаш да управляваш цялата държава. Когато ГЕРБ управлява, управлява лидерски, с цялата си мощ - в името и за благото на хората". 

Самият Главчев днес не коментира пред журналисти как е протекла срещата му с президента, както и дали е склонен да поеме управлението на държавата до изборите. 

Досега изглеждаше, че изборът на президента ще е труден, тъй като сред посочените от Конституцията възможности за избор на служебен премиер не се видя особен ентусиазъм да се заемат с тази роля. Посоченият кандидат обаче има право да откаже предложената му възможност. 

В последните два дни държавният глава пренареди програмата си, за се срещне с председателя на Народното събрание Росен Желязков, с управителя на БНБ Димитър Радев и подуправителите Петър Чобанов, Радослав Миленков и Андрей Гюров, както и с председателя на Сметната палата Димитър Главчев и неговите двама заместници Тошко Тодоров и Горица Грънчарова-Кожарева

В списъка с потенциалните кандидати бяха и омбудсманът Диана Ковачева, но предстои тя да отиде като съдия в Съда по правата на човека в Страсбург, а заместничката ѝ Елена Чернева-Маркова подаде оставка заради възможността да бъде избрана за служебен премиер. 

След решението на президента, по Конституция служебният премиер трябва да предложи състав и структура на служебното правителство, което ще бъде назначено от държавния глава. След това трябва да бъдат насрочени и новите парламентарни избори в двумесечен срок.

Основна задача на служебното правителство е да организира честни и свободни избори, гласи чл. 99 от Основния закон.

Дир.бг