Оловен печат от 10 век откриха археолози при проучванията на обект “Средновековен манастирски комплекс” в местността Кирека. Това съобщи днес на пресконференция научният ръководител на проучванията на обекта Георги Майсторски.

“По мнението на специалистите гл. асистент д-р Женя Жекова от РИМ и проф. д-р Иван Йорданов - от филиала на НАИ към БАН, печатът е от 10 в. Той е отлично запазен и позволява пълен исторически прочит. На лицевата страна е изобразен Свети Никола с благославяща десница, а на обратната страна надпис “Лъв императорски остиарий”, уточни Майсторски. Според него печатът е бил поверен на длъжностно лице близко до владетеля, натоварено да води кореспонденцията. “Това вероятно е било през 10 в., когато е властвала Византия. И с тази ценна находка се потвърждава още веднъж доказателството, че комплексът е бил владетелски манастир".

Майсторски уточни, че оловният печат е образец, който нямаме в колекцията на РИМ. Той е открит в последния ден на двуседмичните проучвания – 30 септември в Южната сграда на комплекса при прочистването на стария й изход.

Обектът в местността Кирека е проучен още през 30-те години, но по-късно, заради  неизвестни ясноти Тодор Балабанов възстановява проучванията. С прекъсвания през 2009 г. отново започва проучване. Там са открити ценни археологически находки, сред тях старобългарски съдове от втората половина на 9 до 11 в.

“Ще настояваме за централно финансиране, защото обектът е ценен за българската средновековна историческа наука.  Комплексът в местността Кирека има възможност да стане част от културно-исторически маршрут в бъдеще”, каза Майсторски.

Целта на проучванията тази година е била южната сграда на комплекса. Финансирането за дейността е осигурено от РИМ-Шумен, община Каспичан и фирми от града и с. Мадара.

ШУМ.БГ